show list DC
show listrecommendedvenuesarchiveaboutlinkslive videos & more

ShowListDC.com is a comprehensive DC/Northern VA/Baltimore concert listing web site.

Any questions or additional show listings can be sent to showlistdc@gmail.com. Bands and venues, please add that address to your mailing lists.

               


Friday, 16 September 2016 [link to this day]

• Accidental Ghost, the Red Fens, the Bumperyachts, Pinkwrench, A MARC Train Home, and Textbook Fascist - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Alex Cameron - Joe Squared [33 West North Ave, Baltimore, MD]
• Arc Iris and Superhuman Happiness - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Audion (live) and Outputmessage - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Blood Mist, Destroyer of Man, Oceans of Flesh, and Ralph - Ottobar (Baltimore)
• Bloody Knives, Machine Drift (J Reid), Stems, and Chester Hawkins - Velvet Lounge
• Celtic Thunder - Legacy - Warner Theatre
• Cherub, Frenship, and Boo Seeka - 9:30 Club
• Cody Canada & the Departed and Mike McClure - the Hamilton
• the Domingo-Cafritz Young Artists: excerpts from Mozart's The Marriage of Figaro - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Earphunk and Madaila - Jammin' Java
• Eliane Elias - Blues Alley (Two shows)
• Erik Santos & Angeline Quinto: The King and Queen of Teleserye Theme Songs - Lisner Auditorium
• Euge Groove - Birchmere
• Fahrenheit - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• God Is an Astronaut - Black Cat (Mainstage)
• Homosuperior, Dreamcrusher, Fire-Toolz, and Antibody - VisArts Rockville [155 Gibbs St, Suite 300, Rockville, MD] (Noise Body Music Opening Party)
• Indecision and Cornmeal - Gypsy Sally's
• Jau Ocean, Hot Dirt, and Wydyde - Haushouse [1349 Monroe St NE, WDC]
• Maroon 5, Tove Lo, and R. City - Baltimore Arena (Royal Farms Arena)
• Minimus the Poet, Pocket Bells, Lenore LeNoire, and Club Hell - Metro Gallery (Baltimore)
• Mo Troper, Eagle Daddy, Dove Lady, and Foster Carrots - the Ghost Office [48th Ave & Pontiac St, College Park, MD}
• the Offspring - Fillmore Silver Spring - sold out
• the Reagan Years (80s tribute band) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Rogue Johnsen Aledo - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• San Holo, Joyride, Said the Sky, Savage Patch, and Champagne Pirates - Rams Head Live! (Baltimore)
• SunGhosts, Modern Nomad, Burnt Seeds, and Creature Comfort - Tree House Lounge [1006 Florida Ave NW, WDC]
• the Thad Wilson Quartet and the Landham Brothers - Twins Jazz (Two shows)
• Trivium, Sabaton, and Huntress - Baltimore SoundStage
• Vintage #18 - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Whiff and Totally Slow - Sidebar Tavern (Baltimore)
• White Ford Bronco - Rock & Roll Hotel


Saturday, 17 September 2016 [link to this day]

• AC/DC (with Axl Rose) - Verizon Center
• the Alameda and the Cards - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Amel Larrieux - Howard Theatre (Two shows - 8 PM & 10:30 PM)
• Blood Incantation, Outer Heaven, Left Cross, Tomb Warden, and jrnlr - the 16th Street Music House [6509 16th St NW, WDC]
• Blue Train (acoustic) - Epicure Café [11104 Lee Highway, Fairfax, VA] (Rooftop)
• the Dawn Drapes and Sirsy - IOTA Club & Café
• Dope Francis, Bottled Up, Shining Blade Theory, and Milk Money - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC] (FlashFest)
• Eliane Elias - Blues Alley (Two shows)
• Emerge A Tyrant (EP release party), Atrox Terra, Leo Sky, Era of Discord, ZFL, Norman Stethalacopalus LaStrange (formerly of Survival Of The Sickest), and Skies of Gomorrah - Falls Church VFW [7118 Shreve Road, Falls Church, VA]
Farm Aid 2016: Willie Nelson, John Mellencamp, Neil Young, Dave Matthews & Tim Reynolds, Sturgill Simpson, Alabama Shakes, Nathaniel Rateliff & the Night Sweats, Margo Price, Jamey Johnson, Lukas Nelson & Promise of the Real, Carlene Carter, Insects vs Robots - Jiffy Lube Live
• Gabby Nguyen, Vicu Schek, and Matthew Shell - Jammin' Java (1:30 PM Afternoon Show)
• Grant-Lee Phillips - Jammin' Java (7 PM Early Show)
• the Heavy Pets ('80s tribute) and West End Blend - Gypsy Sally's
• Hovvdy, Yours Are the Only Ears, and Airhead DC - Lilly Trotter Tea Lounge [143 T St NW, WDC]
• Jenny Lewis (Rabbit Fur Coat anniversary tour) with the Watson Twins and EZTV - Lincoln Theatre
• Jimmie's Chicken Shack - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Johnny & the Headhunters - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Lawrence Trailer - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Lucky Chops and Lawrence - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Mary Fahl (former lead singer of October Project) - the Hamilton
• Matthew Sweet - Birchmere
• Max Amini - Warner Theatre
• Miike Snow - Rams Head Live! (Baltimore)
• Mr. Knick Knack - Lubber Run Amphitheater [500 N Abingdon Street, Arlington, VA] (11 AM Show)
• Mykki Blanco and Olivia Neutron-John - Comet Ping Pong
• National Philharmonic: Beethoven's Symphony No. 7 - Strathmore (Music Center)
• New Kingston - Jammin' Java (9:30 PM Late Show)
• Newsboys - Patriot Center / EagleBank Arena (Love Riot Tour)
• Onespot, Sea Lilies, Subtastics, the Vickers, and Silver Gulls - Metro Gallery (Baltimore)
• Pablo Fagundes and Valério Xavier - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Rail City, Deer Eat Birds, and Giant Iron Whale - Epicure Café [11104 Lee Highway, Fairfax, VA]
Rare Essence, Ethan Spalding, and Paperhaus - Fillmore Silver Spring (Flower Branch Fire Apartments Benefit) CANCELLED
• Rocky Votolato (Makers 10 Year Anniversary Tour) and Chris Staples - DC9
• School of Rock Baltimore's Summer Program - Ottobar (Baltimore) (noon)
• Shatter, Magic Wax, Carnation Court, and Prescription Soul - Ottobar (Baltimore)
• Soylent Green, Red Feather, and Dr. Robinson's Fiasco - Velvet Lounge
• Steel Samurai, Rare Candy, Mountain Chiefs, and Special Moves - Wind-Up Space (Baltimore)
• the Thad Wilson Quartet and the Landham Brothers - Twins Jazz (Two shows)
• Thalia Zedek, Insect Factory, Hothead, and Nice Breeze - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• theVIPs - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Tone, Time Is Fire, the Escape Artist, Drop Electric, Canker Blossom, Flowerbomb, and Foole - Rock & Roll Hotel (Brodown Throwdown V)
• Watsky, Witt Lowry, Daye Jack, and Chuckwudi Hodge - Baltimore SoundStage
• Will Eastman (open to close) - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
WRGW Fall Gig: Priests, Den-Mate, Wildhoney - George Washington University: Square 80 [G St NW between 21st & 22nd St, WDC] (1 PM - 7 PM)


Sunday, 18 September 2016 [link to this day]

• Alex Jenkins: A Hammond B3 Organ Sunday - Jazz And Cultural Society [2813 12th St NE, WDC]
• Armaan Malik - Fillmore Silver Spring
• Basement Flower, Violet Ripken, and Pinkwench - WMUC Radio, 3130 South Campus Dining Hall (Upstairs) [College Park, MD]
• Built to Spill, Hop Along, and Alex G - 9:30 Club
• Captian All-Star - Lubber Run Amphitheater [500 N Abingdon Street, Arlington, VA] (11 AM Show)
• Combichrist and Stoneburner - State Theatre
• Cymbals Eat Guitars, Field Mouse, and Wildhoney - DC9
• Eliane Elias - Blues Alley (Two shows)
• Gary Puckett & Union Gap - Birchmere
• the Ghost and Tissa Mawartyassari - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Gulley Jimson Quartet and Rambling Shadows - Galaxy Hut
• Jack Oblivian & the Sheiks - Metro Gallery (Baltimore)
• Jenny Lewis (Rabbit Fur Coat anniversary tour) with the Watson Twins and EZTV - Lincoln Theatre
• JJ Rupp Band - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Manu Dibango & the Soul Makossa Gang - Howard Theatre
• Matthew Sweet - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Mountain Goats and Oh Pep! - Rams Head Live! (Baltimore)
• National Philharmonic: Beethoven's Symphony No. 7 - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• the Out of Water eXperience - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Sullivan Fortner Trio - AMP
• Tenement, Dusk, and the Rememberables - Black Cat (Backstage)
• Tor Miller, Paperwhite, and Sean Mcverry - Jammin' Java
• Tyler Bryant & the Shakedown - Baltimore SoundStage
• Washington Concert Opera 30th Anniversay Concert - Lisner Auditorium
• Yohun, Cat Be Damned, and Slip Disco - Hole in the Sky [2110 5th St NE, WDC] (Escape from DC Brunch XV - 1 PM)


Monday, 19 September 2016 [link to this day]

• the Bachelor Boys - IOTA Club & Café
• Daisyhead, Belle Noire, and Only Sibling - Jammin' Java
• Gaelic Storm - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Gina Sobel and the Lost Civilizations experimental music project - the Dew Drop Inn DC [2801 8th St NE, WDC]
• J.A.S.S. Quartet - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Lobo Marino - Casa Girard [1226 Girard St NW, WDC]
• Loop 2.4.3 and Dominic Fragman - Galaxy Hut
• Maija & Influencia do Jazz - Blues Alley (Two shows)
• Mystic Braves and the Radiographers - DC9
• Neil Michael Hagerty & the Howling Hex (Royal Trux, ex-Pussy Galore), Scroll Downers, and Pellars - Metro Gallery (Baltimore)
• Okkervil River and Landlady - 9:30 Club
• Trapt, Saliva, Saving Abel, Alien Ant Farm, Crazy Town, 12 Stones, and Tantric - State Theatre (Make America Rock Again)
• Vivian K, Schroeder, Violent Ripkin, and 96 Olympics - Skramden Yards [Baltimore DIY space]
• the Willis Clan - the Hamilton


Tuesday, 20 September 2016 [link to this day]

• the Amity Affliction, Being As An Ocean, Hundreth, and Trophy Eyes - Rams Head Live! (Baltimore)
• Anais Mitchell and John Gallagher, Jr. - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Ben Gleib - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Family Theater)
• Black Fighting Formations: Music Research Strategies with Jamal Moore, Luke Stewart, and Marshall R Trammell - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Brian Wilson presents Pet Sounds - Strathmore (Music Center)
• the Fix - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Julian Lage & Lau - AMP
• Leftstronger, Dyneside, All That Ever Was, and Treewalker - Ottobar (Baltimore)
Make America Rock Again Festival: Trapt, Saliva, Saving Abel, Alien Ant Farm, Crazy Town, 12 Stones, Tantric - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Morgan Delt and Mass Gothic - DC9
• Soulcial Hour - Blues Alley (Two shows)
• Stanley Clark - Howard Theatre
• Terry Bozzio - the Hamilton


Wednesday, 21 September 2016 [link to this day]

• Adam Green and Outer Spaces - Black Cat (Backstage)
• Ashes of Mankind, SpaceWaster, Cromulons, and Salem - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Claude Martin & Erica Snow - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• the Cocks (featuring Richard 23, Luc Van Acker, Chris Connelly, and Paul Barker ex-Revolting Cocks) performing Big Sexy Land and more - with Nahja Mora, DJ Candy Corn, and DJ Sex Charges - Ottobar (Baltimore)
• Gabriel Munoz - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Gojira - Fillmore Silver Spring
• Gordon Lightfoot - Rams Head Tavern (Annapolis) - sold out
• Gorilla and Stop Worrying & Love the Bomb - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Judge John Hodgman Podcast - Howard Theatre - sold out
• Lee "Scratch" Perry and Subatomic Sound System - State Theatre
• Lush and Tamaryn - 9:30 Club
• Lynne Fiddmont - Blues Alley (Two shows)
• the Marshall Tucker Band - Birchmere
• Otherworld (Washington DC debut) - Twins Jazz (Two shows)
• Paint & Yell, Joy On Fire, Dwellingville, and Noema - Metro Gallery (Baltimore)
• Portland Cello Project - Jammin' Java
• Tourist and Jim-E Stack - U St Music Hall (Late show - 9 PM)
• Trae Pierce & the T-Stones and M.H. & His Orchestra - Gypsy Sally's
• Zoe Ravenwood and American Opera - Velvet Lounge


Thursday, 22 September 2016 [link to this day]

• the 31st Annual Mayor's Arts Awards - Lincoln Theatre
• Anais Mitchell - the Hamilton
• Beth Bombara - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Big Dub Reunion with 2rip & Nolweez, Toy Maka, Obscure B2B Hogan, Riza - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• BSO Pulse: Houndmouth - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD]
• Carpetbagger, R-Dent, Forges, and Treeforts - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Crowbar, Thonian Horde, and Delenda - Café 611 [611 Market St, Frederick, MD]
• Crystal Youth and KINGS - Bossa
• the Deslondes and Mechanical River - DC9
• Draco Rosa - State Theatre
• Eric Andersen and Seth Glier - Jammin' Java
• Greenspan, Ashley Sierra, Cellis, and X (Ten) - Metro Gallery (Baltimore) (A Bmore Love Thing)
Haelos - U St Music Hall (Early show - 7 PM - Rescheduled from 3/28/16) CANCELLED
• Here Come the Mummies - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Humble Fire, Fellow Creatures, Brushes, and Shining Blade Theory - Black Cat (Backstage)
• Ken Vandermark and The Few - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• the Main Squeeze and the Strange Heat - Gypsy Sally's
• Melanie Martinez - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Moonshine Society - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Portals featuring Cmpvtr CLVB, Nag Champa, April + VISTA, the Cornel West Theory - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Puff Daddy, Lil' Kim, Mase, Faith Evans, Mario Winans, 112, Total, Carl Thomas, the Lox, and French Montana - Verizon Center (Bad Boy Family Reunion Tour)
• Puff Pieces, Alpha Hopper, and Permanent Waves - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Pylon Reenactment Society, Dressy Bessy, and Gauche - IOTA Club & Café
• Queen Esther - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Roy Ayers - Blues Alley (Two shows)
• Screening of A Fat Wreck: the Punk-umentary - 25 Years of Punk Ethics, Chosen Family, & Surviving the Music Business - the Fat Wreck Chords Story - Ottobar (Baltimore)
• the Smith Sisters - Birchmere
• the Twins Jazz Orchestra - Twins Jazz (Two shows)


Friday, 23 September 2016 [link to this day]

• the 19th Street Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Agnostic Front, Pain!, Walk the Plank, Bust Off, Out of Spite, Teamster, and Pain! - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Amy Schumer - Verizon Center
• Ava Luna, Sitcom, and Klauss - Comet Ping Pong
• Aztec Sun and Alanna Royale - Black Cat (Mainstage)
• Blacksage (record release show), :3lon, Soul Cannon, Sweepstakes, and Beya Likhari - Ottobar (Baltimore)
• Blind Pilot and River Whyless - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• Brad Paisley, Tyler Farr, and Maddie & Tae - Jiffy Lube Live (2016 Country Megaticket)
• Bro Safari and Valentino Khan - Baltimore SoundStage (Pretty Good Tour)
• Bruce in the USA - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Christopher S. Feltner, Tristan Welch, Guillermo Pizarro, and Tag Cloud - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Crawling Manifest (Forevermore CD release show), The Collaterals, Aura Awake, Remlia, and The New Reign - Metropolitan Kitchen & Lounge [169 West Street, Annapolis, MD]
• the Darkest Timeline - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Deceased, Savage Master, and Sloth Herder - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• the Dhol Foundation - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Dial 251 - Twins Jazz (Two shows)
• the Game featuring Backyard Band - Fillmore Silver Spring
• Goblin Cock and Jail Solidarity - DC9
• Here Come the Mummies - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Jah Wobble & the Invaders of the Heart - Rock & Roll Hotel
• Jon McLaughlin, Marc Sciblia, and Brad Ray - the Hamilton
• King Soul with the Soul Crackers - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• the Legwarmers - State Theatre
• Mark G. Meadows - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Maysa & Her Funk Soul Symphony: 25/50 Silver & Gold Celebration - with Frank McComb - Birchmere
• More AM Than FM, Kid Claws, and Lilac Daze - the 16th Street Music House [6509 16th St NW, WDC]
• the Nth Power and 8 Ohms Band - Gypsy Sally's
• Pansy Division - Metro Gallery (Baltimore)
• Perpetual Groove and McLovins - Rams Head Live! (Baltimore)
• Preservation Hall Jazz Band plus special guests Jimmy Carter & Joey Williams of The Blind Boys of Alabama and DuPont Brass Band - Lincoln Theatre (In celebration of the opening of the National Museum of African American History and Culture)
• Raul Midón - AMP
• the Revivalists and the Temperance Movement - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Roy Ayers - Blues Alley (Two shows)
• Selah Sue and Polly A - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Sex Type Thing (Stone Temple Pilots tribute), Good Time Boys (Red Hot Chili Peppers tribute), Abbey Normal (Garbage tribute), and First Gentlemen (Presidents of the USA tribute) - Jammin' Java (Back to the 90s)
• Will Atkinson (open to close) - U St Music Hall (Late show - 10 PM)


Saturday, 24 September 2016 [link to this day]

• American Electric, Electric Grandmother, and Loi Loi - Velvet Lounge
• the Andrew Duhon Trio - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• the Bacon Brothers - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM - Rescheduled from 6/3/16)
• a benefit for Alfredo Islas's cancer - bands TBA - Schizophrenia Hall / Leyla's Restaurant [5607 Sargent Road Hyattsville, MD]
• BSO: Beethoven's Symphony No. 5 - Strathmore (Music Center)
• the Capital Hearings: Revolutions & Revelations - the Music of Political Change - First Congregational United Church of Christ [945 G St NW, WDC]
• Casey Cares Bash - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Death and Rough Francis - Black Cat (Mainstage)
• Deathcrown, Existentium, and Ralph - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Deceased, Savage Master, Inhumation, and Rat Infested - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Dee-1 and Chris Searcy - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Dial 251 - Twins Jazz (Two shows)
• DJ ?uestlove - Howard Theatre (Late show - 11 PM)
Freedom Sounds: A Community Celebration - Living Colour, Public Enemy, and The Roots, plus the Stax Music Academy, Len Chandler, Josh White Jr., Dom Flemons, Rising Star Fife and Drum Band, Preservation Hall Jazz Band, the Original Liberty Jazz Band, Medoune Gueye, Jean Carne, the McIntosh County Shouters, Bobi Cespedes, Paito y los Gaiteros de Punta Brava, Morgan State University Choir, the Dixie Hummingbirds, the Freedom Singers, Sonia Sanchez, Robert Randolph, Sweet Honey in the Rock, 9th Wonder, Stanley Clarke, Louise Toppin, the National Hand Dance Association, the National Association of Black Storytellers Inc. and Urban Artistry - Washington Monument Grounds [Entrances at 17th & Constitution NW and 17th SW near Independence Ave]
• George Clinton & Parliament Funkadelic - 9:30 Club
• Insane Clown Posse and Cane Hill - Baltimore SoundStage
• Kix, Streetlight Circus, and Pretty Monsters - Rams Head Live! (Baltimore)
Krimewatch - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC] CANCELLED
• Laith Al-Saadi (from The Voice) and Owen Danoff - Birchmere
Landmark Music Festival for the National Mall - West Potomac Park [West Basin Dr SW, WDC] CANCELLED
• the Legwarmers - State Theatre
Main Street Music Fest: Toad the Wet Sprocket, Kelly Bell Band, Nighthawks, CJ Ramone, Jah Works, All Mighty Senators - Merriweather Post Pavilion (Moved from Old Ellicott City - a benefit for Historic Ellicott City, helping recovery efforts from the July 30th flood - doors at 11 AM)
• Marc Douglas Berardo - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Marlon Williams & the Yarra Benders and Julia Jacklin - DC9
• Not Even (reunion show) - Jammin' Java (Early show - 6:30 PM)
• Peter Bjorn and John, City of the Sun, and Cleopold - Lincoln Theatre
• Psycho Killers (Talking Heads tribute) and Rockville Strings - Gypsy Sally's
• Rachael Yamagata - Howard Theatre (Early show - 8 PM)
• Roy Ayers - Blues Alley (Two shows)
• Sean Hayes and Tim Carr - IOTA Club & Café
• Shocked & Amazed: Strange For Hire - AMP
• Stand Off (7" record release), Red Death, Corrective Measure, Kombat, and Guilt Parade - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Steve Washington - Jazz And Cultural Society [2813 12th St NE, WDC]
• Swallow and Watcher - Skramden Yards [Baltimore DIY space]
• Tiger Army, Tijuana Panthers, and Creeper - Rock & Roll Hotel
• Trial By Fire (Journey tribute) - Fillmore Silver Spring
• TroyBoi (the Mantra Tour), Fatherdude, and Gypz - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• the Wiggles - Warner Theatre (Two shows - 12:30 PM & 4 PM)
• Winners of the 2016 Peace Corps Storytelling Contest - Kennedy Center (Millennium Stage)


Sunday, 25 September 2016 [link to this day]

DC Record Fair - Howard Theatre (NOON)
• Attacca Quartet - Saint Patrick's Episcopal Church [3241 Brush Dr, Falls Church, VA}
• the Bacon Brothers - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 5:30 PM & 8:30 PM - Rescheduled from 6/4/16)
• Buckethead - Howard Theatre
• Dan Zanes - AMP
• David Ryan Harris and Gabe Dixon - Jammin' Java (Twobadours On The Run Tour)
• Den-Mate (solo), Ruby Fray, and Baby Bry Bry - 1430 V St SE, WDC
• Drowners, Palmas, and Sunbathers - Metro Gallery (Baltimore)
• Duo Exchange and the Lost Civilizations experimental music project (with Gina Sobel & Sam Lohman) - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Fight Past the Urge and Two Hour Drive - Metropolitan Kitchen & Lounge [169 West Street, Annapolis, MD]
Freedom Sounds: A Community Celebration - Experience Unlimited (EU), Meshell Ndegeocello, plus the Stax Music Academy, Len Chandler, Josh White Jr., Dom Flemons, Rising Star Fife and Drum Band, Preservation Hall Jazz Band, the Original Liberty Jazz Band, Medoune Gueye, Jean Carne, the McIntosh County Shouters, Bobi Cespedes, Paito y los Gaiteros de Punta Brava, Morgan State University Choir, the Dixie Hummingbirds, the Freedom Singers, Sonia Sanchez, Robert Randolph, Sweet Honey in the Rock, 9th Wonder, Stanley Clarke, Louise Toppin, the National Hand Dance Association, the National Association of Black Storytellers Inc. and Urban Artistry - Washington Monument Grounds [Entrances at 17th & Constitution NW and 17th SW near Independence Ave]
• Glass Animals - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• the Howard Gospel Choir of Howard University - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Isaignani Ilaiyaraaja 1000 - Patriot Center / EagleBank Arena (4 PM Show)
• Jegna Tree-O - Twins Jazz (Two shows)
• John Scofield - the Hamilton
Landmark Music Festival for the National Mall - West Potomac Park [West Basin Dr SW, WDC] CANCELLED
• Les Dudek - Villain & Saint [7141 Wisconsin Ave, Bethesda, MD] (Presented by WHFS)
• Princess featuring Maya Rudolph & Gretchen Lieberum - 9:30 Club
• the Queers, Svetlanas, OC45, the Fantastic Plastics, American Television, the Split Seconds, and Kyle Trocolia - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC] (Upstart Festival)
• the Renderers and Insect Factory - Galaxy Hut
• Roy Ayers - Blues Alley (Two shows)
• Signals Midwest, Oklahoma Car Crash, and Kid Claws - DC9
• the Soggy Bottom Boys featuring Dan Tyminski, Barry Bales, Ron Block, Stuart Duncan, Mike Compton, and Pat Enright - Birchmere
• the Temperance Movement, the Sheepdogs, and the Milestones - Baltimore SoundStage
• Tom Jones - Warner Theatre
• Yiruma - Strathmore (Music Center)


Monday, 26 September 2016 [link to this day]

• the 512 Experience - Blues Alley (Two shows)
• Adam Ruins Everythign Live! With Adam Conover - 9:30 Club
• Beaty Heart and Beach Baby - DC9
• Beaver Nelson - IOTA Club & Café
• Dina Martina - Howard Theatre
• I the Mighty, Dayshell, Artifex Pereo, and Picturesque - Baltimore SoundStage
• Jan Knutson - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Jeff the Brotherhood and Music Band - Black Cat (Backstage)
• Mimi Loco & the Drama Queens and the Delarcos - Galaxy Hut
• Miserable, Ancient Filth, No Way, and Writhe - Ottobar (Baltimore)
Sauna Youth and Chook Race - Wind-Up Space (Baltimore) CANCELLED
• Tomato Dodgers, Night Idea, the Bronzed Chorus, and 3rd Grade Friends - the Dew Drop Inn DC [2801 8th St NE, WDC]
• Wishbone Ash: "Take It Back" Tour - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 27 September 2016 [link to this day]

• Ages & Ages, Cereus Bright, and Wylder - DC9
• Andy Frasco & the U.N. and Backbeat Underground - Gypsy Sally's
• Billy Bragg & Joe Henry - Birchmere (Shine a Light Tour)
• Boyce Avenue - Fillmore Silver Spring (Rescheduled from 5/11/16)
• Caustic Casanova, Thought Eater, Naked Cult, and Heat Death - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• the Chuck Brown Band - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Dale Watson's Chicken S#!+ Bingo - the Hamilton
• the Dandy Warhols and Savoy Motel - Rams Head Live! (Baltimore)
• Dina Martina - Baltimore SoundStage
• Ginger Wolf and Magpie Thief & Gamble Cosmo - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Il Divo - Amor & Pasion - Warner Theatre
• Jazz City with John Cusick & Dave Marsh - Blues Alley (Two shows)
• Kid Congo & the Pink Monkey Birds and Escape-ism - Comet Ping Pong
• Pete Rock & CL Smooth - Howard Theatre
• Sara Watkins (of Nickel Creek) and Mikaela Davis - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Tony Lucca, Alex Dezen, and Christian Lopez - Jammin' Java
• YoungArts Awareness Day - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Yuna and Nylo - 9:30 Club


Wednesday, 28 September 2016 [link to this day]

• Andrw Luce & Vincent - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Big Black Wolves, Mundy, and Stonewalled - Velvet Lounge
• Brandon Fields - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Buzzcocks and Residuels - 9:30 Club
• Darrell Scott and Rob Ickes & Trey Hensley - the Hamilton
• Elliot Moss, Yoke Lore, and Flash Frequency - DC9
• In the Vane of . . . The Rolling Stones: Annapolis Artist Playing Tributes & Rolling Stones Inspired Originals - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Jagwa Music - Kennedy Center (Millennium Stage)
• John Lampkin: Favorites - Blues Alley (Two shows)
• Julianna Barwick, Mary Lattimore, and Do When - Metro Gallery (Baltimore)
• Leprous, Earthside, Binary Code, Dissona, Marzy Maddox, and Nexon - Café 611 [611 Market St, Frederick, MD]
• Maria Muldaur ("Midnight at the Oasis") - AMP
• Peter Cincotti - Howard Theatre
• Ryan Bingham and Brian Fallon & the Crowes and Paul Cauthen - Lincoln Theatre
• Underlined Passages, the St. Francis Social, Lush Farm, and Classified Frequency - Ottobar (Baltimore)
• the Walkaways and Woody Pines - Gypsy Sally's


Thursday, 29 September 2016 [link to this day]

• Alessia Cara, Ruth B, and Nathan Sykes - Fillmore Silver Spring (Know-It-Al Tour Part II)
• Amy Ray & Her Band and Chely Wright - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Bird & the Bee and the Sweet Hurt - Black Cat (Mainstage)
• Bob Moses, No Regular Play, and Weval - 9:30 Club
• the Broadcast and the Marcus King Band - the Hamilton
• BSO: Carmina Burana - Strathmore (Music Center)
• Chelsea Sisson, A Day Without Love, and Nina Gala - Velvet Lounge
• Constantine Maroulis (full band) - Jammin' Java
• Darren "DS" Sanders & Melissa Douty - AMP
• Jake Bugg and Syd Arthur - Lincoln Theatre
• Jeremiah Clark and Matt Tarka - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Justin Trawick & the Common Good - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Le Youth, Pat Lok, and Futurewife - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Luna and Britta Phillips - Birchmere
• Matthew Ryan and Michael McDermott - IOTA Club & Café
• Nihil, Hot Gospel, Relentless Souls, and Earthworm Von Doom - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Pygmy Lush, Post Pink, and Faults - Metro Gallery (Baltimore)
• Reflex - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Roosevelt and Shallou - DC9
• Sarah Beth Oppenheim and Heart Stuck Bernie - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Sherman's Harvest, Texas Hippie Coalition, Failure Anthem, and Revolve - Baltimore SoundStage
• the Suffers and Jakubi - Rock & Roll Hotel
• the Taj Majal Trio - Blues Alley (Two shows)
• Wood & Wire and My Politic - Gypsy Sally's
• Xenia Rubinos, Toyo Mansi, and Bobbi Rush - Ottobar (Baltimore)
• Zeds Dead, Ghastly, and Unlike Pluto - Rams Head Live! (Baltimore) (Northern Light Tour 2016)


Friday, 30 September 2016 [link to this day]

• 2016 NEA National Heritage Fellowships Concert - Lisner Auditorium
• A'ngela Winbush - Birchmere
• All-Star Purple Party: A Prince Tribute featuring Mike Scott - the Hamilton
• Bakermat & Sam Feldt - 9:30 Club (Late show - 11 PM)
• Cameo - Howard Theatre
• Courage Has a Voice - Strathmore (Mansion)
• Covered with Jam and Katita & the Fajitas - Gypsy Sally's
• Dead End Lane, Last Call Hooligans, Braceface, the Primatives, and Paperback Tragedy - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Eugenie Jones - Twins Jazz (Two shows)
• Final Assault, Claw, Pandemix, and Malicious Code - Yum's Asian Bistro [2501 N Charles St, Baltimore, MD]
• Golden Retriever, Propan, and Chster Hawkins - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Horse Lords and Kaynak Pipers - Creative Alliance at the Patterson [3134 Eastern Avenue # A, Baltimore, MD]
• Iamx and Cellars - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
Jeremih - Baltimore SoundStage CANCELLED
• Joseph & the Beasts, Paris_Monster, and Outcalls - Wind-Up Space (Baltimore)
• Judith Hill - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Kaleo, Bishop Briggs, and the Wind + the Wave - 9:30 Club (Early show - 6 PM) - sold out
• Kiss & Ride featuring Carly Harvey - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Korean Concert - KORUS Festival - Joo Hyun Mi and Park Wan Kyul - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• LTW, Virginia Creep (members of Pig Destroyer), Buzzard Dust, and Tomb Warden - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Marc Anthony - Patriot Center / EagleBank Arena
Mothxr - Metro Gallery (Baltimore) CANCELLED
• Opeth and the Sword - Fillmore Silver Spring (Sorceress World Tour)
• Phunk the System - A Skillz, Qdup, Proxxy & Lantern vs DJ Throdown, Ciconte - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Poster Children - DC9 (Early show - 6:30 PM)
• Prearie Sol (record release), Hothead, and Cool People - Bathtub Republic's New Location [2511 10th Street NE, WDC]
• A Shrewdness of Apes, Skelliton, They'll Have Dreams, Fight Past the Urge, Mountain Jew, and Greenhouse - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Reed Mathis and Electric Beethoven - State Theatre
• Rusted Root - AMP
• Sarah Beth Oppenheim and Heart Stuck Bernie - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Stellar Young William Wild (album release show) - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• the Taj Majal Trio - Blues Alley (Two shows)
• This Wild Life, Have Mercy, Movements, and Many Rooms - Rock & Roll Hotel (Low Tides Tour)
• Tribute Show to celebrate the 25th anniversary of the release of Bruce Springsteen's Nebraska - Alex the Red Parez & the Hell Rojos with the Beanstalk Library (trio show) and John Bustine - IOTA Club & Café
• Violent Femmes - Rams Head Live! (Baltimore)
• White Ford Bronco - 8x10 [10 East Cross St, Baltimore, MD 21230] (Moved from Baltimore Soundstage)
White Ford Bronco - Baltimore SoundStage Moved to 8x10 Club


Saturday, 1 October 2016 [link to this day]

• Astronautalis and Oxymorrons - DC9
• the Bayside Tigers (90s tribute) - State Theatre
• Brujeria, Cattle Decapitation, Pinata Protest, and Ampallang Infection - Baltimore SoundStage
• Cedric the Entertainer, George Lopez, and D.L. Hughleey - Verizon Center (the Comedy Get Down)
• Crossland Festival - Merriweather Post Pavilion (8 AM Doors)
Crystal Fighters - U St Music Hall (Early show - 7 PM) CANCELLED
• Dan Lipton - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Death Valley Girls, Cinema Hearts, and DJ Ian Svenonius - Comet Ping Pong
• Dick Gregory & Paul Mooney - Howard Theatre
• Electric Six, In the Whale, and Dingleberry Dynasty - Metro Gallery (Baltimore)
• Eugenie Jones - Twins Jazz (Two shows)
• Eyelet, Gillian Cartr, Writhe, Malicious Code, Mostly Only, and Snug - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Flashback Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Forlorn Strangers (CD release show) and Two Ton Twig - IOTA Club & Café
• Gary Lewis & the Playboys - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Googoosh - DAR Constitution Hall
• the Growlers - 9:30 Club
• Iron Cages, Pandemix, Sedative, and Disinfectant - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• James Blake and Moses Sumney - Lincoln Theatre - sold out
• Jason Aldean, Thomas Rhett, and A Thousand Horses - Jiffy Lube Live (2016 Country Megaticket)
• Kishi Bashi - Fillmore Silver Spring
• Kyle Kinane - Rams Head Live! (Baltimore)
• Lafayette Gilchrist featuring New Volcanoes with Brooks Long and Navasha Daya - Wind-Up Space (Baltimore)
Metal for the Cure II: Kingsnake, Beelzefuzz, Foghound, Thousand Vision Mist, and King Bison - Crusaders Bar [7800 Biggs Ford Rd, Unit C, Frederick, MD] CANCELLED
• the North Country, Vamos, Journalism, and Tony Kill - Milhouse [453 Florida Ave NW, WDC]
• R.Kelly - the King of R&B - Baltimore Arena (Royal Farms Arena) (the Buffet Tour 2016)
• Reggae Fest featuring FeelFree, the Cornerstone, Christos DC - Gypsy Sally's
• REV909: Daft Punk/French House Tribute & Indie Dance Classics with Will Eastman, Ozker - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Russian Circles and Helms Alee - Rock & Roll Hotel
• the Shondes and Hemlines - Black Cat (Backstage)
• the Taj Majal Trio - Blues Alley (Two shows)
• Tyrone Wells "Cover to Cover" with special guest Andy Suzuki - Jammin' Java
• Vox Pop, All Natural (UMD alums), and DolCe - Calvary Baptist Church [755 8th St NW, WDC]
• WMAL Free Speech Forum featuring Chris Plante, Brian Wilson, Larry O'Connor, and Mark Levin - Birchmere


Sunday, 2 October 2016 [link to this day]

• Allergy, Rubbish, and WarGames - Yum's Asian Bistro [2501 N Charles St, Baltimore, MD]
• Annapolis Jazztet - Twins Jazz (Two shows)
• Astronautalis - Baltimore SoundStage
• Bastille - 9:30 Club - sold out
• Blue Highway - AMP
• Chris Botti - Maryland Hall for the Creative Arts [801 Chase Street, Annapolis, MD]
• Eileen Ivers - the Hamilton
• El DeBarge - Birchmere
• Electric Six and In the Whale - Black Cat (Backstage)
Jeremih - Fillmore Silver Spring POSTPONED
• Joe Robinson, Gabe Dixon, and David Ryan Harris - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Kula Shaker and the Beginner's Mynd - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Menace, the Clap, and the Screws - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Pygmy Lush, Slow Mass, and Two Inch Astronaut - Comet Ping Pong
• the Taj Majal Trio - Blues Alley (Two shows)
• VanLadyLove, Color Palette, and Shiffley - DC9
• Yacht Rock Revival: Yacht Rock Revue, Ambrosia, Matthew Wilder, Player, Robbie Dupree - Howard Theatre


Monday, 3 October 2016 [link to this day]

• Alestorm, Nekrogoblikon, Aether Realm, and Isenmor - Baltimore SoundStage (Super Smashed Turbo Tour)
• Carmen Craven - Blues Alley (Two shows)
• Edgar Winter Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• El DeBarge - Birchmere
• Green Day - 9:30 Club - sold out
• Jacob Collier & Ghost-Note with Mono Neon - Howard Theatre
• the Legendary Pink Dots and Orbit Service - Black Cat (Mainstage)
• Levellers and Rom - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Ninja Sex Party with special guests TWRP and Starbomb - Fillmore Silver Spring
• Ruby Rae and Olivia Mancini & the Housemates - Galaxy Hut
• Silver Snakes - DC9
• Thou, Sunrot, Wet Brain, and Jail Solidarity - Sidebar Tavern (Baltimore)


Tuesday, 4 October 2016 [link to this day]

• Ash and Dot Dash - Rock & Roll Hotel
• Band of Skulls and Mothers - Black Cat (Mainstage)
• Charis Jones - Blues Alley (Two shows)
• Familiar Faces - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Joe Robinson and Smooth Hound Smith - Jammin' Java
• Lyle Lovett & Robert Earl Keen - Birchmere
• Marbin, Robot Jurassic, and Aethellis - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Parkway Drive, We Came as Romans, and Counterparts - Fillmore Silver Spring (Unbreakable Tour)
• Quantic Live - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Scott Bradlee's Postmodern Jukebox - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Speak Low If You Speak Love, Homesafe, and Let It Happen - Metro Gallery (Baltimore)
• Tacocat, Daddy Issues, and Bad Moves - DC9
• Warpaint and Facial - 9:30 Club
• Yuna - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Ze Paulo Becker & guests from Bar Semente - Howard Theatre


Wednesday, 5 October 2016 [link to this day]

• 7 Bridges (Eagles tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• America's Navy - Celebrating 241 Years of Service - Strathmore (Music Center)
• Chrfistian McBride - AMP
• the Dear Hunter, Eisley, and Gavin Castleton - Rock & Roll Hotel (The Final Act Tour)
• Dee Dee Bridgewater - Wolf Trap (the Barns)
• Golden Suits - Black Cat (Backstage)
• Immortal Bird, Sickdeer, and Frostclad - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Joe Vetter Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Little Boots (DJ set) - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Lyle Lovett & Robert Earl Keen - Birchmere
• Mark G. Meadows - Strathmore (Mansion)
• Strike Anywhere, A Global Threat, and War on Women - Ottobar (Baltimore)
• Taking Back Sunday, You Blew It, and Mammoth Indigo - 9:30 Club
• Tall Heights and Frances Cone - DC9
• Trees on Mars, Fall of an Albatross, Existential, and Maiar - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Tyrone Wells "Cover to Cover" with special guest Andy Suzuki - Jammin' Java
• the Vinyl Lounge Grateful Jam - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)


Thursday, 6 October 2016 [link to this day]

• Bad Religion and Against Me! - Fillmore Silver Spring (the Vox Populi Tour 2016)
• Brent & Co. - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• BSO: Broadway's Leading Men - Strathmore (Music Center)
• Celtic Fiddle Festival - Wolf Trap (the Barns)
• Chance the Rapper - Patriot Center / EagleBank Arena
• Danke Shane - American Art Museum [Eighth and F Streets NW, WDC]
• David Bromberg's Big Band "Bucket List Birthday Bash" with guests Larry Campbell & Teresa Williams - Birchmere
• Fairfield Four - AMP
• Giant Panda Guerilla Dub Squad (album release show) - Gypsy Sally's
• How To Dress Well and Ex Reyes - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Kurt Vile & the Violators and Purling Hiss - Rams Head Live! (Baltimore)
• Legends of Et Cetera, Fuzzqueen, and Tigerer - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Leon Vynehall & Jacques Greene (Dj set) - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Lewis Del Mar and Boulevards - Rock & Roll Hotel
• Livingston Taylor and Chelsea Berry - 6th & I
• Majid Jordan - Baltimore SoundStage
• Nick Nace - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Past Made Present: The Music of Jessica Krash featuring Emily Noel (soprano) & Tanya Anisimova (cello) - Strathmore (Mansion)
• Paul Pfau (Great American Love Story EP release show) and Brian Dunne - Jammin' Java
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
• Sara Watkins and Mikaela Davis - the Hamilton
• Shenandoah Run - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Temper Trap and Coast Modern - 9:30 Club
• Thalia Zedek Band, Sansyou, and the Caribbean - Black Cat (Backstage)
• the Twins Jazz Orchestra - Twins Jazz (Two shows)
• Whitney and Hoops - DC9 - sold out


Friday, 7 October 2016 [link to this day]

• Aloha and Title Tracks - Rock & Roll Hotel
• American Aquarium and Radio Birds - the Hamilton
• Andrew Bird and Sinkane - Rams Head Live! (Baltimore)
• Dagger Moon, Conqueror Worm, Alms, and Destroyer of Man - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Diarrhea Planet, Western Medication, and Shirt/Pants - Black Cat (Mainstage)
• Finish Ticket and Run River North - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Funky Meters and 7come11 - Birchmere
• Girlfriend in a Coma (Smiths/Morrissey tribute) - Ottobar (Baltimore)
• Gregg Karukas - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Imperial Triumphant, Luminous Vault, Athame, and Blacken - Yum's Asian Bistro [2501 N Charles St, Baltimore, MD]
• Intern John's Peer Pressure Comedy Show - AMP
• Jim Norton - Lincoln Theatre (Two shows - 6 PM & 9 PM)
• Mele Uhane - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Mike Birbiglia - Thank God for Jokes - Strathmore (Music Center)
• Neon Indian and Classixx - 9:30 Club
• the New Romance - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• North Mississippi Allstars & Anders Osborne present N.M.O. - State Theatre
• NOTS and the World - Comet Ping Pong
• On the Bus and Deadgrass - Gypsy Sally's
• Patti LuPone - Wolf Trap (the Barns)
• Paul Santori's Random Opponent and James Transeau Band - Epicure Café [11104 Lee Highway, Fairfax, VA]
• Post Malone - Fillmore Silver Spring
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
Rock This Town Hoedown featuring the Alternate Routes, Ingram Hill, Radio Birds, the Trews, Wild Adriatic, Simplified, Andy Suzuki & the Method, Hey Monea, Amy Gerhartz - Jammin' Java - sold out
• Rogerio Souza - Twins Jazz (Two shows)
• Sean Tyas (open to close) - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Speakers of the House - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Tom Odell - Howard Theatre
• Tribute to Desert Indio 2016: Zac Quintana Band (Bob Dylan), Heywoodja (Neil Young), Young Relics (the Who), Homer's Donut (Roger Waters/Pink Floyd), Young Relics (Paul McCartney), Start Me Up (Rolling Stones) - the Auld Shebeen [3971 Chain Bridge Rd, Fairfax, VA]


Saturday, 8 October 2016 [link to this day]

• Alabama and the Charlie Daniels Band - Patriot Center / EagleBank Arena
All Things Go Fall Classic 2016: Empire of the Sun, Passion Pit, Sylvan Esso, Christine & the Queens, Bishop Briggs, Pop Etc, Sofi Tukker, Ace Cosgrove - Yards Park [355 Water St SE, WDC]
• Anthony Hamilton, Lalah Hathaway, and Eric Benet - DAR Constitution Hall
• Black Lung (See the Enemy LP release), Blood Mist, Ruby the Hatchet, and Gateway to Hell - Metro Gallery (Baltimore)
• Blue Oyster Cult - Maryland Hall for the Creative Arts [801 Chase Street, Annapolis, MD]
• the Bohemian Girl in concert with live orchestra - F Scott Fitzgerald Theatre at Rockville Civic Center Park [603 Edmonston Drive, Rockville, MD]
• Brooklyn Rider and Anne Sofie von Otter - 6th & I
• Crystal Castles and Guidance - Black Cat (Mainstage) - sold out
• the Faint and Gang of Four - 9:30 Club
• Flip Orley - Jammin' Java (11 AM Matinee Show)
• Gnash, Wrenn, Goody Grace, and Triangle Park - Rock & Roll Hotel
• Jason Marsalis Quartet - AMP
• Joey Alexander: My Favorite Things - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Johnny & the Headhunters - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Kleptoradio - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Mouth of the Architect, So Hideous, Zvi, and Naked Cult - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Nada Surf and Amber Arcade - Ottobar (Baltimore)
• National Philharmonic: Chee-Yun Plays The Four Seasons - Strathmore (Music Center)
• Pantha du Prince (live) - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Patti LuPone - Wolf Trap (the Barns)
• Post Malone, Jazz Carter, and Larry June - Baltimore SoundStage
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
• Rae Sremmurd - Fillmore Silver Spring (Sremmlife II Tour)
Rock This Town Hoedown featuring the Alternate Routes, Ingram Hill, Radio Birds, the Trews, Wild Adriatic, Simplified, Andy Suzuki & the Method, Hey Monea, Amy Gerhartz - Jammin' Java - sold out
• Rogerio Souza - Twins Jazz (Two shows)
• Run Come See and Open Mic All-Stars: An Evening of Tom Waits on Guitar featuring Dan "Ol' 55" Lipton, Ken "Chocolat" - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Shumaun, Channel Volatile, Seasick Gladiator, and Traverse - Fat Tuesday's [10673 Braddock Road, Fairfax, VA]
• Tea Leaf Green - Gypsy Sally's
• Technicolor Motor Home (Steely Dan tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Walter Beasley - Howard Theatre (Two shows - 7 PM & 10 PM)
• the Whispers - Birchmere
• Young Rapids, Tiny Hazard, Pree, and Airhead - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]


Sunday, 9 October 2016 [link to this day]

• Blue October - Fillmore Silver Spring
• the Bohemian Girl in concert with live orchestra - F Scott Fitzgerald Theatre at Rockville Civic Center Park [603 Edmonston Drive, Rockville, MD]
• Chris Stapleton - DAR Constitution Hall (Give an Hour Celebration of Service Benefit Concert)
• Cindy Alexander - IOTA Club & Café
• Destroyer (solo) and Zachary Cale - Ottobar (Baltimore)
• Esperanza Spalding presents Emily's D+Evolution - Maryland Hall for the Creative Arts [801 Chase Street, Annapolis, MD]
• Jacob Sartorius, Baby Ariel, Johnny Orlando, and the Bomb Digs - Baltimore SoundStage
• Jenny Hval and Olga Bell - DC9
• Julie Fowlis - AMP
• Majid Jordan - 9:30 Club - sold out
• Malevolent Creation, Incantation, Seeker, and Rabid Assassin - Café 611 [611 Market St, Frederick, MD]
• Miss Lonelyheart and the Love Load - Galaxy Hut
• the Mowgli's, Colony House, and Dreamers - Rock & Roll Hotel
• National Philharmonic: Chee-Yun Plays The Four Seasons - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Paul Revere's Raiders - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
• Rebirth Brass Band - Rams Head Tavern (Annapolis) (All Ages Matinee)
Rock This Town Hoedown featuring the Alternate Routes, Ingram Hill, Radio Birds, the Trews, Wild Adriatic, Simplified, Andy Suzuki & the Method, Hey Monea, Amy Gerhartz - Jammin' Java (Morning show) - sold out
• Sales - Rock & Roll Hotel
• Wayne Krantz & 2X (Salvation) - Jammin' Java
• the Whispers - Birchmere
• William Hooker - Twins Jazz (Two shows)


Monday, 10 October 2016 [link to this day]

• Adele - Verizon Center - sold out
• Apocalypse Blues Revue - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Birds In Row, Listener, Mercy Ties, Leveless, and Eyelet - Ottobar (Baltimore) (Moved from the Sidebar)
Birds In Row, Listener, Mercy Ties, Leveless, and Eyelet - Sidebar Tavern (Baltimore) (Presented by Fake Crab Records) MOVED TO THE OTTOBAR
• Camila - State Theatre
• DOC, Noisear, Mother Brain, and Further Down - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Furnsss, Bread Pilot, and Go Cozy - Lilly Trotter Tea Lounge [143 T St NW, WDC]
• J Sylvester - Blues Alley (Two shows)
• Late Night with Seth Meyers - Warner Theatre (5:15 PM Show)
• Leon Russell with Riley Etheridge Jr. - Birchmere
• Melvin Seals & JGB and Ron Holloway - Gypsy Sally's
• Simple Plan, Hit the Lights, and Story Untold - Baltimore SoundStage
• Skylar Grey and Morgxn - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• What So Not, Tunji Ige, Michael Christmas, and Jarreau Vandal - 9:30 Club


Tuesday, 11 October 2016 [link to this day]

• Adele - Verizon Center - sold out
• Beach Slang, Bleached, and Hunny - Black Cat (Mainstage)
• Buika - Howard Theatre
• Dance Gavin Dance, the Contortionist, Hail the Sun, Good Tiger, and the White Noise - Baltimore SoundStage
• King Giant, Freedom Hawk, and Serpents of Secrecy - DC9
• Late Night with Seth Meyers - Warner Theatre (5:15 PM Show)
• Margaret Glaspy and Adrianne Lenker - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Richard Thompson (solo) and Sam Amidon - Birchmere
• Squeeze and the English Beat - 9:30 Club - sold out
• Sturgill Simpson - DAR Constitution Hall
• Tommy Castro & the Painkillers and Matt Schofield - the Hamilton


Wednesday, 12 October 2016 [link to this day]

• Asleep at the Wheel - Birchmere
• Bobby Muncy Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• the Dillinger Escape Plan, O'Brother, Cult Leader, and Bent Knee - Baltimore SoundStage
• Eric Johnson Solo: an evening of acoustic guitar and piano - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Flight Facilities - 9:30 Club
• Gadget, Vermin Womb, Die Choking, and Castration Rite - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Hayden James, Elderbrook, Dena Amy, and Luke Millions - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Hot Buttered Rum and Rumpke Mountain Boys - Gypsy Sally's
• Late Night with Seth Meyers - Warner Theatre (5:15 PM Show)
• Nasar Abadey & Super Nova - Blues Alley (Two shows)
• Naughty Professor and Chali - the Hamilton
• Nick Waterhouse - Rock & Roll Hotel
• Patti Smith: A Conversation with 9:30 Club co-owner Seth Hurwitz about her bestselling memoir, M Train in association with Hooks Book Events - Lincoln Theatre
• Shura - Black Cat (Mainstage)
• the Upper Crust, the Grannies, and Western Star - Metro Gallery (Baltimore)
• YG - Fillmore Silver Spring


Thursday, 13 October 2016 [link to this day]

• Blonde Redhead featuring American Contemporary Music Ensemble - Howard Theatre
• Chrome Sparks, Roland Tings, and Lance Neptune - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• David Kaplan (piano) - Strathmore (Mansion)
• Discharge, Eyehategod, Toxic Holocaust, Old Lines, and Humanmania - Baltimore SoundStage
• DJ Shadow - 9:30 Club
• Eden and Elohim - Rock & Roll Hotel
• Eilen Jewell and Jeffrey Foucault - the Hamilton
• Jah Works and the Holdup - Gypsy Sally's
• John Crist & Blayr Nias - AMP
• Jpeg Mafia, Curta, Butch Dawson, Eu-iv, and Bumsweat - Wind-Up Space (Baltimore)
• Kult ov Azazel, Vesterian, Athame, and Jera - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Late Night with Seth Meyers - Warner Theatre (5:15 PM Show)
• Lloyd Dobler Effect - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Merchandise, Public Memory, and Flasher - DC9
• Muddy Ruckus - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Passafire - Jammin' Java
• Scott Bradlee's Postmodern Jukebox - DAR Constitution Hall
• the Seshen, Space Captain, and Margot MacDonald - Black Cat (Backstage)
• Skillet - Fillmore Silver Spring (the Unleashed Tour)
• Southside Johnny & the Poor Fools - Wolf Trap (the Barns)
• Squirrel Nut Zippers - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Time Is Fire, Sat. Nite Duets, and Milan to Minsk - Bathtub Republic's New Location [2511 10th Street NE, WDC]


Friday, 14 October 2016 [link to this day]

• Airbourne and the Wild! - Baltimore SoundStage
• Arbouretum, Holy Fingers, and Quattracenta - Wind-Up Space (Baltimore)
• Beats Antique and Too Many Zooz & Thriftworks - Rams Head Live! (Baltimore)
• Beginnings (Chicago tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Big Green Cherry, the Cubicles, Virginia & the Blue Dots, and Eskimo Wave - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Brodinski - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• California Guitar Trio - AMP
• Chaise Lounge - Wolf Trap (the Barns)
• Crywolf, She Keeps Bees, and Crushnpain - Black Cat (Mainstage)
• David Ramirez: Bootleg Tour (live album recording) - Jammin' Java
• David Sedaris - Lisner Auditorium
• Demonic Christ, Luciferian Rites, Dispellment, Hellreign, and Korpuz - H Restaurant & Night Club [11300 Georgia Ave, Silver Spring, MD]
• the Effects and Cinemechanica - DC9
• Eric Roberson and D Maurice - Birchmere
• Fantastic Negrito - Rock & Roll Hotel
• Girma Beyene and Feedel Band - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Jerry Uncoverd - DAR Constitution Hall
• Jody Wtaley & Shalamar Reloaded - Blues Alley (Two shows)
• Kevin Olson - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Kindred the Family Soul - Howard Theatre
• Kongos - Fillmore Silver Spring
• the Loft and Ten Feet Tall - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• the Manhattan Transfer Meets Take 6 - Strathmore (Music Center)
• Onry Ozzborn, Rob Sonic, DropLockers, Upgrade, and Rafael Vigilantics - Velvet Lounge
• Red Baraat and Dead 27s - the Hamilton
• Reginald Cyntje - Twins Jazz (Two shows)
• Roosevelt Collier's All-Star Jam - Covered with Jam, Congo Sanchez - Gypsy Sally's (Dear Jerry After-Party)
• Sara Curtin, Alarke, and Ménage À Garage - the Commune [1605 15th Street NW, WDC]
• Teenage Fanclub and Skylar Gudasz - 9:30 Club
• Told Slant, Yowler, Foozle, and Julian - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Wume, Richard Pinhas (of Heldon), Sunatirene, and Owen Gardner - Metro Gallery (Baltimore)


Saturday, 15 October 2016 [link to this day]

• the Alexandria Harmonizers present Revolution! - Rachel M. Schlesinger Concert Hall and Arts Center [4915 E Campus Dr, Alexandria, VA]
• Allen Stone, King Charles, and Moorea Masa - 6th & I
• the Avett Brothers and Warren Haynes - Patriot Center / EagleBank Arena (Dear Jerry: Let's Play 2 - This Is 30!)
• Barnyard Sharks, Nanjemoy Creek Boys, and HUH - Wind-Up Space (Baltimore)
• Bickram Ghosh's Drums of India - Wolf Trap (the Barns - 3 PM & 8 PM)
• BSO: Shostakovich's Symphony No. 10 - Strathmore (Music Center)
• Bunny Man Bridge, Drytown, and Jaint - Epicure Café [11104 Lee Highway, Fairfax, VA]
• Cass McCombs Band, Delicate Steve, and Frenemies - Ottobar (Baltimore)
• Colossus, Foghound, Freedom Hawk, and Gorebore - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Dee Lucas - AMP
• Descendents - Fillmore Silver Spring - sold out
• Eric Roberson and D Maurice - Birchmere
• Failure - Baltimore SoundStage
• Feed Me Disco: Eau Claire & Cassian, Kids Want Techno - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Fellaheen - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Frank Solivan & Dirty Kitchen - the Hamilton
• From Indian Lakes, Made Violent, and Wild Wild Horses - DC9
• Jody Wtaley & Shalamar Reloaded - Blues Alley (Two shows)
• Justin Jones and Alex Tebeleff - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Justin Trawick & the Common Good - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Kataklysm and Carach Angren - Café 611 [611 Market St, Frederick, MD]
• Luke Brindley & Friends - Jammin' Java (6 PM Early Show - Jammin Java's 15th Anniversary Party)
• the Manhattan Transfer and Take 6 - Maryland Hall for the Creative Arts [801 Chase Street, Annapolis, MD]
• Maria Bamford - Warner Theatre
• Oh Wonder - Rams Head Live! (Baltimore)
• Phil Vassar - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6 PM & 9 PM)
• Pink Talking Fish - Gypsy Sally's
• the Record Company and Muddy Magnolias - Rock & Roll Hotel
• Reginald Cyntje - Twins Jazz (Two shows)
• Roger Clyne & the Peacemakers and Andrew Leahey & the Homestead - State Theatre
• Sect (ex-Cursed/Left For Dead/Undying/Catharsis), Será, and Brainpan - La Casa [3166 Mount Pleasant St, WDC]
• Steve Byrne - Howard Theatre
• Teething Veils and Elisa Flynn - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Welbilt (reunion show), the Blackjacks, and Crash Boom Bang - Jammin' Java (9 PM Late Show - Jammin Java's 15th Anniversary Party)
WPOC Weekend in the Country - Saturday: Little Big Town, Rodney Atkins, LOCASH, Chase Bryant, Granger Smith, Runaway June - Merriweather Post Pavilion (1 PM Doors)
• Wume, Richard Pinhas, and Boat Burning - Comet Ping Pong
• Yonder Mountain String Band and Billy Strings - 9:30 Club


Sunday, 16 October 2016 [link to this day]

• Adia Victoria - DC9
• the Craig Gildner Big Band & the Interplay Orchestra - Strathmore (Music Center)
• Dagger Moon (record release), Old Lines, and Literals - Black Cat (Backstage)
• Elemental Canyon and Get a Tan - Galaxy Hut
• Eric Johnson solo - the Hamilton
• Jammin Java Songwriters Circle Anniversary Edition featuring Luke Brindley, Anthony Fiacco, and Todd Wright - Jammin' Java (7 PM Evening Show)
• Joan Baez - Lisner Auditorium
• Jody Wtaley & Shalamar Reloaded - Blues Alley (Two shows)
• Joseph and Ruston Kelly - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Keiko Matsui - Birchmere
• Local Natives and Charlotte Day Wilson - 9:30 Club - sold out
• Marshall Tucker Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mondo Drag, the Well, and Crypt Trip - Metro Gallery (Baltimore)
• Nicole Saphos Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Preoccupations (formerly known as Viet Cong), Methyl Ethel, and Peeling - Rock & Roll Hotel
• Red Elvises - IOTA Club & Café
• Sidemen: Long Road to Glory (flim, music, discussion) - AMP (4 PM Afternoon Show)
• the Summer Set - Ottobar (Baltimore)
• Supreme Chord, Pitches Be Crazy, and SCHS Spartones - Jammin' Java (2 PM Afternoon Show)
• Todd Snider - Rams Head Tavern (Annapolis) (All Ages Matinee)
• A Tribute to the Music of Motown - Howard Theatre
• the Whigs - State Theatre
WPOC Weekend in the Country - Sunday: Little Big Town, Dustin Lynch, Old Dominion, Maddie & Tae, Kane Brown, Runaway June - Merriweather Post Pavilion (1 PM Doors)
• YelaWolf, Bubba Sparxxx, Jelly Roll, and Struggie Jennings - Baltimore SoundStage


Monday, 17 October 2016 [link to this day]

• Adam Torres and Thor & Friends - DC9
• Chick Corea Elektric Band featuring Chick Corea, Dave Weckl, John Patitucci, Eric Marienthal, Frank Gamble - Birchmere
• Chvrches - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC] - sold out
• Dirty Bourbon River Show - the Hamilton
• Fuzz Queen and Joshua Powell & the Great Train Robbery - Galaxy Hut
• Governess (record release) and Bad Moves - Black Cat (Backstage)
• Local Natives and Charlotte Day Wilson - 9:30 Club
• Omara Portuondo (from Buena Vista Social Club) - 85 Tour - Lisner Auditorium
• the Rippingtons featuring Russ Freeman - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Spike Wilner Trio - Blues Alley (Two shows)


Tuesday, 18 October 2016 [link to this day]

• Allen Stone, King Charles, and Moorea Masa - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Big Freedia - Howard Theatre
• Chvrches - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Gaelynn Lea and Jess Klein - Metro Gallery (Baltimore)
• Islander and Bad Seed Rising - Baltimore SoundStage
• Jack Garratt and Brasstracks - 9:30 Club
• John Paul White and the Kernal - Wolf Trap (the Barns)
• Robbie Fulks - Jammin' Java
• Skull Theft and Iron Gag - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Still Corners, Dougie Poole, and Cigarette - DC9
• Styx - Warner Theatre


Wednesday, 19 October 2016 [link to this day]

• Avery*Sunshine - Birchmere
• Cheyney Thomas - Twins Jazz (Two shows)
• Christie Dashiell - Strathmore (Mansion)
• Elm and Broccoli Samurai - Gypsy Sally's
• Foy Vance and Trevor Sensor - 9:30 Club
• JD Souther and Nellie McKay - Wolf Trap (the Barns)
• Jeff Miller - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Julie Scoggins & David Wingfield - AMP
• Matt Schofield - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Melissa Etheridge: Memphis Rock & Roul Tour - A Soul-ute to Stax Records - Lincoln Theatre
• Michale Graves, Sonic Creeps, Dead End Lane, and 96 Ghosts - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Neil deGrasse Tyson - Warner Theatre
• Pennywise (playing About Time and more), Strung Out, Unwritten Law, and Runaway Kids - Baltimore SoundStage
• the Rippingtons - the Hamilton
• Schwervon!, Manners Manners, and Guided By Wire - Wind-Up Space (Baltimore)
• Sia and Miguel - Verizon Center (Nostalgic for the Present Tour)
• Tristan Eckerson, the Greatest Hoax, and Flash Frequency - Velvet Lounge
• Victor Provost Group (Bright Eyes CD release party) - Blues Alley (Two shows)
• Yolanda Be Cool and Bixel Boys - U St Music Hall (Late show - 10 PM)


Thursday, 20 October 2016 [link to this day]

• Aaron Carter - Howard Theatre
• Avery*Sunshine - Birchmere
• BSO Pulse: Brett Dennen - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD]
• Chris Botti - Strathmore (Music Center)
• the Dan Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Darlingside and Frances Luke Accord - the Hamilton
• Dylan Moran and Off the Hook - Lincoln Theatre
• John Brown's Body and Nappy Riddem - Gypsy Sally's
• Katie Hargrove - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• King and Nick Hakim - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• King Dude, Destroying Angel, and Josephine Olivia - Metro Gallery (Baltimore)
• Lucero and Cory Branan - Baltimore SoundStage
• Ludovico Einaudi - Elements - Lisner Auditorium (Rescheduled from the Birchmere on 10/21/16)
• Maal & Morris, Fat Tony, Eu1ogy, and Slum Paradise - Ottobar (Baltimore)
• Nicole Henry - Blues Alley (Two shows)
• Pompeii Graffiti, Stars & the Sea, Armida Lowe, Illiterate Light, and Adjective Animals - Wind-Up Space (Baltimore)
• Rae Sremmurd featuring Lil Yachty - Rams Head Live! (Baltimore)
• Rickie Lee Jones - Wolf Trap (the Barns)
• Saint Motel, Hippo Campus, and Weathers - 9:30 Club
• Seratones - DC9
• Sun Club, And the Kids, and Palm - Black Cat (Backstage)
• Transkam, TT the Artist, Sun Club, Halloween Trees, Bounge, and Martina Lynch - the Crown [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
• the Twins Jazz Orchestra - Twins Jazz (Two shows)
• Zakir Hussain with Niladri Kumar - 6th & I


Friday, 21 October 2016 [link to this day]

• Amanda Shires (album release show), Michaela Anne, and Lilly Hiatt - Gypsy Sally's
• Crystal Bowersox - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Emmylou Harris, Steve Earle, Patty Griffin, Buddy Miller, and the Milk Carton Kids - Lisner Auditorium (LampedUSA: A Concert For Refugees to benefit Jesuit Refugee Service)
• the Fab Faux - the Hamilton
• Gucci Mane - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• HennyPalooza - Howard Theatre
• Henry Rollins - Baltimore SoundStage
Lalah Hathaway & Musiq Soulchild - Warner Theatre POSTPONED to 11/25/16
Ludovico Einaudi - Birchmere MOVED to Lisner Auditorium on 10/20/16
• Mahmoud Ahmed - Wolf Trap (the Barns)
• Major & the Monbacks and Kansas Bible Company - Black Cat (Mainstage)
• MC Chris, MC Lars, and Mega Ran - Metro Gallery (Baltimore)
• the Merasi: Master Musicians of Rajasthan - the Hill Center at the Old Naval Hospital [921 Pennsylvania Ave SE, WDC]
• Najee - Blues Alley (Two shows)
• Negative Standards - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Project Natale - Twins Jazz (Two shows)
• Rodney Crowell (band) - Birchmere
• Shartel & Hume - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• the Sheepdogs - Rock & Roll Hotel
• Shovels & Rope and Matthew Logan Vasquez (of Delta Spirit) - 9:30 Club
• SmithJackson - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Thy Antichrist, Sacrificial Massacre, and Hellfire Deathcult - El Gran Chaparral [8307 Annapolis Rd, New Carrolton, MD]
• Toby Lightman - Jammin' Java
U+Nfest 5: (daily lineups TBA) ESG, Mean Jeans, Stuck Pigs, Terry Malts, Celebration, Olivia Neutron-John, Escapism, Permanent Waves, Wing Dam, Mannequin Pussy, GG King, Dark Thoughts, Gauche, Melted, Snail Mail, Guilt Parade, purrer, Claw, Bacchae, Big Mouth - Ottobar (Baltimore)
• White Ford Bronco - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• the Wonder Years, Real Friends, Knuckle Puck, Moose Blood, and Seaway - Rams Head Live! (Baltimore)


Saturday, 22 October 2016 [link to this day]

• 10th Annual Halloween Cover Benefit Show: tributes to the Cars, Exploding Hearts, Bush, Nick Cave & the Bad Seeds - TBA [DC] (Benefit for Casa Ruby)
• Avery*Sunshine - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Béla Fleck & Abigail Washburn - 6th & I
• Bianca Del Rio - Lincoln Theatre
• BSO: Dvorak's Symphony No. 8 - Strathmore (Music Center)
• Bumper Jacksons - Wolf Trap (the Barns)
• Caspian and the Appleseed Cast - Rock & Roll Hotel
• Catfish & the Bottlemen - 9:30 Club - sold out
• Caustic Casanova, Free Children of Earth, and FuzzQueen - the 16th Street Music House [6509 16th St NW, WDC]
• Caveman and Cheerleader - DC9
• Chase Ultra, Icon Tha God, and Ashley Sierra - Wind-Up Space (Baltimore)
• Chris Urquiaga - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Corky Laing plays Mountain, Kofi Baker plays Cream - AMP
• the CrossRhodes - Raheem DeVaughn + Wes Felton - Howard Theatre (8 PM Evening Show)
• the Dave Kline Band - Gypsy Sally's
• the Fab Faux - the Hamilton
• Gladys Knight - Warner Theatre
• Green River Ordinance, the Roosevelts, and Castro - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• the Head & the Heart and Declan McKenna - DAR Constitution Hall
• Islands and Steady Holiday - Metro Gallery (Baltimore)
• Jackie Mason - Howard Theatre (3 PM Matinee Show - Rescheduled from 10/29/16)
• Jonathan Sloane Trio - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Najee - Blues Alley (Two shows)
• NF - Therapy Sessions presented by Ones To Watch - with Fleurie - Baltimore SoundStage
• Project Natale - Twins Jazz (Two shows)
• Raven's Night 2016 - Celestial Bodies - Birchmere
• Split Seconds, Boardroom Heroes, American TV, and Curse Words - the Commune [1605 15th Street NW, WDC]
U+Nfest 5: (daily lineups TBA) ESG, Mean Jeans, Stuck Pigs, Terry Malts, Celebration, Olivia Neutron-John, Escapism, Permanent Waves, Wing Dam, Mannequin Pussy, GG King, Dark Thoughts, Gauche, Melted, Snail Mail, Guilt Parade, purrer, Claw, Bacchae, Big Mouth - Ottobar (Baltimore)
• the VIRUS, Pure Disgust, the Unknown Threat, and Zipper - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Zimmer - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)


Sunday, 23 October 2016 [link to this day]

• Attila, Chelsea Grin, Emmure, and Sylar - Baltimore SoundStage (the Chaos Tour)
• Avery*Sunshine - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Brian McKnight - Birchmere
• Deadeyes and Alarms & Controls - Galaxy Hut
• Die Antwoord - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Futuristic, Beez, Niko, and Shy Grey - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• the Gibson Brothers and the Honey Dewdrops - the Hamilton
• Joyce Manor, the Hotelier, and Crying - Ottobar (Baltimore)
• K Phillips - DC9
• the Kennedys - Jammin' Java
• Kurtis Adams - Twins Jazz (Two shows)
• Martin Barre (Jethro Tull) - Howard Theatre
• the Moms, Silver Gulls, Ninety Six Ghosts, and Bad Health - Metro Gallery (Baltimore)
• Najee - Blues Alley (Two shows)
• Nothing But Thieves, Civil Twilight, and the Wrecks - Rock & Roll Hotel
• Ricky Eat Acid and Kitty - Black Cat (Backstage)
• Tommy Keene - IOTA Club & Café


Monday, 24 October 2016 [link to this day]

• Assaf Kehati Trio - Blues Alley (Two shows)
• Gaelynn Lea and Jess Klein - Jammin' Java
• Gilgore/Treut's Breakfast of Champions ft. Tony Malaby, Michael Formanek, Dave Ballou - Wind-Up Space (Baltimore)
• Honeyblood and Abroad - Metro Gallery (Baltimore)
• LANY and Transviolet - 9:30 Club
• Lindsey Stirling - DAR Constitution Hall (Brave Enough Tour)
• Piss and Cold Feet - Asian Taste Restaurant [916 W 36th St, Baltimore, MD]
• Pond and Machete Western - Rock & Roll Hotel
• Pup, Cayetana, and Chastity - Ottobar (Baltimore)
• Sampha and Kelsey Lu - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Trails & Ways - Black Cat (Backstage)
• the Travelin' McCourys & Jeff Austin Band - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 25 October 2016 [link to this day]

• Bilal - Howard Theatre
• Criminal: Podcast - Jammin' Java
• the Decline, MakeWar, BraceFace, and Canker Blossom - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Deerhunter, Aidous Harding, and Jock Gang - Baltimore SoundStage
• Har Mar Superstar and Sweet Spirit - Black Cat (Mainstage)
• Phantogram and the Range - 9:30 Club - sold out
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• Survivor - Rams Head Tavern (Annapolis)


Wednesday, 26 October 2016 [link to this day]

• Alan Doyle & the Beautiful Gypsies - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Cut Copy DJs - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Dan Andriano in the Emergency Room (Dan Andriano of the Alkaline Trio), Dan P. (of Mu330), Derek Grant (of Alkaline Trio), and the Great Heights Band - Ottobar (Baltimore)
• the Grateful Ball featuring Travelin' McCourys and Jeff Austin Band - the Hamilton
• Jamestown Revival and Jonny Fritz - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Jeffrey Herbert - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Jenny Hates Techno, the Upstarters, Lovey, and Moonlicious - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Kyle Cease - Evolving Out Loud - Birchmere
• Lettuce - Rams Head Live! (Baltimore)
• Look Park (Chris Collingwood of Fountains of Wayne) - Wolf Trap (the Barns)
• Matt Wertz, Cappa, and Aaron Krause - Gypsy Sally's
• Mexrrissey (Mexico Goes Morrissey) - State Theatre
• Phantogram and the Range - 9:30 Club
• Rooney, Royal Teeth, and Swimming With Bears - Baltimore SoundStage (the Groundswell Tour)
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• Rumer Willis - AMP
• Ryley Walker and Circuit des Yeux - DC9
• Shellac and Shannon Wright - Black Cat (Mainstage)
• Switchfoot and Relient K - Fillmore Silver Spring (Looking for America Tour)


Thursday, 27 October 2016 [link to this day]

• Afro Bop Alliance - Twins Jazz (Two shows)
• Alan Doyle & the Beautiful Gypsies - Wolf Trap (the Barns)
• Amygdala, Bidet, Eyelet, and Writhe - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Anthony Bourdain - DAR Constitution Hall
• Aoife O'Donovan & Willie Watson - Birchmere
• Beartooth, Every Time I Die, Fit for a King, and Old Wounds - Baltimore SoundStage (the Aggressive Tour)
• Bentzen Ball Opening Night: The Most Very Specialest Evening with Tig Notaro, Aparna Nancherla, and more - Lincoln Theatre
• DJ EZ and Tough Love - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Eric Sommer - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
Frankie Valli & the Four Seasons - Warner Theatre Postponed to 4/8/17
• Highly Suspect and Slothrust - Black Cat (Mainstage)
• Hiroshima - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Indigo Girls and Becky Warren - Rams Head Live! (Baltimore)
• Kiss & Ride featuring Carly Harvey - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Mike Keneally & Beer For Dolphins and Travis Larson Band - Jammin' Java
• No Parents, White Fang, and Birth Defects - DC9
• Primary Blues - Strathmore (Music Center)
• the Quentin Tarantino Songbook - Howard Theatre
• Roy Assaf Trio - Strathmore (Mansion)
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• St. Lucia and Baio - 9:30 Club - sold out
• the Strumbellas and Foreign Air - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Temples and Vinyl Williams - Rock & Roll Hotel
• Touche Amore, Tiny Moving Parts, and Culture Abuse - Ottobar (Baltimore)
• Youth Code, Clipping., and Curse - Metro Gallery (Baltimore)


Friday, 28 October 2016 [link to this day]

• the 19th Street Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Alan Jackson - Patriot Center / EagleBank Arena (Keepin' It Country Tour)
• Ballyhoo! - Fillmore Silver Spring
• Bentzen Ball: Bridget Everett - Pound It! - Lincoln Theatre
• Better Off Dead and Mama Tried - Gypsy Sally's
Café Tacuba - Fillmore Silver Spring CANCELLED
• Fallout of Fear, Encasing Embrace, Hellpie, Croatoan, and BackBlast - the Auld Shebeen [3971 Chain Bridge Rd, Fairfax, VA]
• the Flail - Twins Jazz (Two shows)
Frankie Valli & the Four Seasons - Warner Theatre Postponed to 4/7/16
• Garrison Kiellor - Strathmore (Music Center)
• Gorguts, Intronaut, Brain Tentacles, and Horrendous - Metro Gallery (Baltimore)
• Halloween Circus: Jonny Grave & the Tombstones, Color Palette - Black Cat (Mainstage)
• Hiroshima - Birchmere
• Jackie Greene - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Jeffrey Osborne - Howard Theatre
• Liz Longley - Jammin' Java (Weightless Tour)
• Lucius and the Cactus Blossoms - Rams Head Live! (Baltimore)
• Margaret Glaspy and Half Waif - DC9 (Early show - 6:30 PM)
• Papadosio and Consider the Source - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Puerto Rico Flowers and the Holy Circle - Wind-Up Space (Baltimore)
• Pujol and the Grey A - Comet Ping Pong
• Reckless Kelly and Micky & the Motorcars - the Hamilton
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• Shonen Knife, Cowabunga Pizza Time, Natural Velvet, and Beachmover - Ottobar (Baltimore) (Ottobar's Halloween Superbash)
• St. Lucia and Baio - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• Stormzy and Mathias - Rock & Roll Hotel
• Survive - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Wu Han | Philip Setzer | David Finckel - Wolf Trap (the Barns)
• Yandel - DAR Constitution Hall


Saturday, 29 October 2016 [link to this day]

• the Bayside Tigers (90s tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• Bentzen Ball: Stuff You Should Know Live with Josh & Chuck - Lincoln Theatre
• Brandy Clark - Rams Head Tavern (Annapolis) (All Ages Matinee)
• Cécile McLorin Salvant: For One To Love - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• the Electric Peacock Dance Band feat Michael Scoglio of the 19th Street Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• the Flail - Twins Jazz (Two shows)
• Frank Iero & the Patience - Baltimore SoundStage
• Hinds and Cold Fronts - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
Jackie Mason - Howard Theatre Rescheduled to 10/22/16
• Jeffrey Osborne - Howard Theatre
• Laura Benanti - Wolf Trap (the Barns - 3 PM & 8 PM)
• Lecrae - Fillmore Silver Spring
• the Mantras and Dal & the Z-Dubs - Gypsy Sally's (Halloween Bash)
• the Meer, Accidents, More AM Than FM, and Social Station - the Commune [1605 15th Street NW, WDC]
• Mipso and Sam Lewis - the Hamilton
• Morbid Saint, Revolta, and Vorator - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Papadosio and Soohan - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Reckless Kelly and Micky & the Motorcars - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• Skeletonwitch, Iron Reagan, Oathbreaker, and Homewrecker - Metro Gallery (Baltimore)
• Strathmore Cabaret! - AMP
• Timeflies - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Tom Paxton & John McCutcheon - Birchmere
• Turnstile (Move Thru Me record release), Angel Dust, Lion of Judah, Fury, Krimewatch, and Big Bite - St. Stephen & the Incarnation Episcopal Church
• U Hell ft. Willy Joy, Jen Lasher, and Ayes Cold - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)


Sunday, 30 October 2016 [link to this day]

• Bentzen Ball: A UHF Live Commentary featuring "Weird Al" Yankovic, Malcolm Gladwell, Dave Hill, and more - Lincoln Theatre
• Big Business - DC9
• Colbie Caillat: the Malibu Sessions Acoustic Tour with Justin Young & High Dive Heart - Birchmere
• Denis Matsuev - Strathmore (Music Center)
• Frankie Cosmos and Big Thief - Rock & Roll Hotel
• Garrett Klahn (of Texas is the Reason) - Black Cat (Backstage)
• Gwar, Darkest Hour, and Mutoid Man - 9:30 Club
• Jackie Greene - the Hamilton
• John McCutcheon & Tom Paxton - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Kadim Al-Sahir - Lisner Auditorium
• Kennedy Center Chamber Players - 6th & I
• Misery Loves Co. - Galaxy Hut
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• Streetlight Manifesto - Fillmore Silver Spring


Monday, 31 October 2016 [link to this day]

• Aurora and Dan Croll - 9:30 Club
• Dweezil Zappa: Dweezil Zappa Plays Whatever the F@%k He Wants - the Cease & Desist Tour - Birchmere
• Ghosts of Sailors at Sea - Galaxy Hut
• Incognito featuring Maysa - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6 PM & 9 PM)
• Milo in the Doldrums (Radiohead tribute), Timberbrooke (Paramore tribute), Set For Tomorrow (Nirvana tribute), Moving Out (NeverShoutNever tribute), and Pulses (Linkin Park tribute) - Jammin' Java (Halloween Cover Show)
• Mundy - DC9
• Psychic Twin - Ottobar (Baltimore)
• Team 10 Tour - Rams Head Live! (Baltimore)


Tuesday, 1 November 2016 [link to this day]

• Capital Cities and Kaneholler - 9:30 Club
• Danny Brown - Fillmore Silver Spring
• Doyle Bramhall II & Eric Krasno Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Eric Gales and the Charles Wright Trio - Howard Theatre
• Eric Hutchinson, Humming House, and Matt Mackelkan - Rams Head Live! (Baltimore)
• Kevin Devine & the Goddamn Band, Pinegrove, and Petal - Baltimore SoundStage
• Suzanne Vega and Teddy Thompson - Birchmere


Wednesday, 2 November 2016 [link to this day]

• Brian Culbertson - Birchmere
• Emerson Drive - State Theatre
• Eric Hutchinson, Humming House, and Matt Mackelcan - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• Eric Krasno Band and Doyle Bramhall II - the Hamilton
• Eva Ayllon - Howard Theatre
• Fred Armisen - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• G.L.O.S.S., Ringer, and Guilt Parade - Black Cat
• Hannibal Buress - DAR Constitution Hall
• Jeff Dunham - Patriot Center / EagleBank Arena (Perfectly Unbalanced Tour)
• Jim Messina - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Joe Vetter Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Lemaitre and Chet Porter - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Owen Danoff - Strathmore (Mansion)


Thursday, 3 November 2016 [link to this day]

• AJJ, Diners, and Chris Farren - Baltimore SoundStage
• Animal Collective and Actress - Rams Head Live! (Baltimore)
• Boys Noize and DJ Lisa Frank - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Brian Culbertson - Birchmere
• Concerto for Violin, Rock Band and String Orchestra Written by R.E.M.'s Mike Mills for Robert McDuffie featuring Wordless Music Orchestra - Strathmore (Music Center)
• El Ten Eleven and Bayonne - Black Cat (Mainstage)
• Elvis Costello & the Imposters - Warner Theatre
• Enter the Haggis - Wolf Trap (the Barns)
• Foals, Bear Hands, and Kiev - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• the Hackensaw Boys and Two Ton Twig - State Theatre
• Jimmy Webb - AMP
• Jonathan Butler - Blues Alley (Two shows)
• July Talk, Mona, and Zipper Club - DC9
• Justin Trawick & the Common Good - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Lewis Black - Fillmore Silver Spring (the Emperor's New Clothes: the Naked Truth Tour)
• Madeleine Peyroux - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mandolin Orange and My Bubba - the Hamilton
• Publiquartet - Strathmore (Mansion)
• Quintron & Miss Pussycat - Metro Gallery (Baltimore)
• Rufus Du Sol - 9:30 Club
• Shellshag, Vacation, and Homosuperior - Sidebar Tavern (Baltimore)
• the Twins Jazz Orchestra - Twins Jazz (Two shows)
• Yarn - Gypsy Sally's


Friday, 4 November 2016 [link to this day]

• Amy Black - IOTA Club & Café
• Amy Helm & the Handsome Strangers and Cris Jacobs Band (album release show) - Gypsy Sally's
• Bourbon, Bowties, and Blues - Wolf Trap (the Barns)
• BSO: Off the Cuff - the Nutcracker - Strathmore (Music Center)
• Darsombra, Sinking Lizaveta, Hex Inverter, and Rukut - Wind-Up Space (Baltimore)
• Delbert McClinton's Birthday Show with Brian Dunne - Birchmere
• Donna the Buffalo - State Theatre
• the El Mansouris, Shana Falana, Pree, and Undercover Dream Lovers - Otherfeels House [3408 Brown St NW, WDC]
• Elena & Los Fulanos - MLK Library [901 G St NW, WDC] (Noon)
• Flock of Dimes and Your Friend - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• the Gibson Brothers - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Helado Negro, Buscabulla, and Citrine - Ottobar (Baltimore)
• Jonathan Butler - Blues Alley (Two shows)
• Lapsley and Aquilo - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• Legends of Southern Hip Hop - DAR Constitution Hall
• Lewis Black - Fillmore Silver Spring (the Emperor's New Clothes: the Naked Truth Tour)
• Madeleine Peyroux - Howard Theatre
• Moonshine Society - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Paul Barrere & Fred Tackett - AMP
• Rebirth Brass Band - the Hamilton (Two shows - 5:30 PM & 9:30 PM)
• Red Sammy, Penny Pistolero, June Star, and Street 45s - Velvet Lounge
• Snakehips and Lakim - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Sneaks and Hand Grenade Job - American Art Museum [Eighth and F Streets NW, WDC] (Luce Unplugged - 5:30 PM)
• the Veils - DC9 (Early show - 6:30 PM)
• Wayne "The Train" Hancock (full band) - Jammin' Java


Saturday, 5 November 2016 [link to this day]

• Bad Influence Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Bad Suns and Coin - Rock & Roll Hotel - sold out
• Belanova - State Theatre
• Brothers Osborne - Fillmore Silver Spring (the Dirt Rich Tour)
• Cargo & the Heavy Lifters and Eric Schlam - Jammin' Java
• Chucho Valdés Joe Lovano Quintet - 6th & I
• the Cris Jacobs Band with Amy Helm & the Handsome Strangers - Gordon Center for the Performing Arts at the Rosenbloom Owings Mill JCC [3506 Gynnbrook Avenue, Owings Mills, MD]
• Griffin House - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Highly Suspect and Slothrust - Baltimore SoundStage
• Jonathan Butler - Blues Alley (Two shows)
• Keith Sweat and Mint Condition - DAR Constitution Hall
• Kero Kero Bonito - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Le'andria Johnson - Lincoln Theatre
• the Legend of Zelda: Symphony of the Goddesses - Master Quest - Warner Theatre
• Marillion - 9:30 Club
• Maxwell and Mary J. Blige - Baltimore Arena (Royal Farms Arena) (King and Queen of Hearts Tour)
• National Philharmonic: Music From the English Cathedral - Strathmore (Music Center)
• Pat McGee Band 20 Year Reunion (all original members and guests) - Birchmere
• Portugal. The Man - Rams Head Live! (Baltimore)
• Rebirth Brass Band - the Hamilton (Two shows - 5:30 PM & 9:30 PM)
• Sorority Noise, Jank, and Ratboys - DC9
• the White Buffalo - Black Cat (Mainstage)
• Will Clarke and Sage Armstrong - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)


Sunday, 6 November 2016 [link to this day]

• the Boxer Rebellion and Hey Anna - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Brian Clubertson - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 5 PM & 8 PM)
• BSO: the Nutcracker - Strathmore (Music Center)
• Callaghan and Jimmy Landry - Jammin' Java (Acoustic Sunday Matinee - 3 PM)
• Daley & More - Lincoln Theatre
• Daughter - Rams Head Live! (Baltimore)
• Griffin House - the Hamilton
• the Interrupters, Bad Cop Bad Cop, and the Fuss - Black Cat
• Jonathan Butler - Blues Alley (Two shows)
• Joshua Radin (band) with Good Old War - Birchmere
• Maxwell and Mary J. Blige - Verizon Center (King & Queen of Hearts World Tour)
• Meshuggah and High on Fire - Fillmore Silver Spring
• Mon Laferte - State Theatre
• NeNe Leaks (from Real Housewives of Atlanta) - Howard Theatre (So Nasty So Rude - One Woman Tour)
• Silver Apples - Rock & Roll Hotel
• Tegan & Sara and Torres - 9:30 Club - sold out


Monday, 7 November 2016 [link to this day]

• Helmet and Local H - Baltimore SoundStage
• Kia Bennett - Blues Alley (Two shows)
• Sonata Arctica, Dark Tranquillity, Swallow the Sun, Leaves' Eyes, Omnium Gatherum, Enforcer, and Starkill - Fillmore Silver Spring
• Tegan & Sara and Torres - 9:30 Club
• Weyes Blood, Cigarette, and Br'er - Haushouse [1349 Monroe St NE, WDC]


Tuesday, 8 November 2016 [link to this day]

• Calum Scott - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Dave Smooke's Nutshell Studies of Unexplained Death (album release) - Wind-Up Space (Baltimore)
• Henry Rollins - Lincoln Theatre (Election Night Spoken Word)
• Seu Jorge presents: "The Life Aquatic" - A Tribute to David Bowie - Howard Theatre
• Two Tongs - Max Bemis (Say Anything), Chris Conley (Saves the Day) with guest Backwards Dancer - solo and special Say Anything and Saves the Day Sets - Ottobar (Baltimore)


Wednesday, 9 November 2016 [link to this day]

• Anderson East and Brent Cobb - Birchmere
• Big Head Blues Club featuring Big Head Tood & the Monsters with Mud Morganfield, Billy Branch, Ronnie Baker Brooks - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Bobby Muncy Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Damien Jurado and Doug Kieth - Rock & Roll Hotel
• DOC, Yautja, Jail Solidarity, and Brainpan - Safari DC [4306 Georga Ave NW, WDC] (Moved from the Pinch.)
DOC, Yautja, Jail Solidarity, and Brainpan - the Pinch [3548 14th St NW, WDC] MOVED to Safari DC
• Grouplove, Muna, and Dilly Dally - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• James Vincent McMorrow and Dan Mangan - 9:30 Club
• Machinedrum (live) - U St Music Hall (9 PM Show)
• Margo Price and Hugh Pasterson - the Hamilton
• Paper Route and Halfnoise - DC9
• Randy & Mr. Lahey - Baltimore SoundStage
• Sheila E. - Wolf Trap (the Barns)
• Sublime with Rome - Fillmore Silver Spring
• th 1975 - Patriot Center / EagleBank Arena
• Trace Bundy and Sungha Jung - Jammin' Java


Thursday, 10 November 2016 [link to this day]

• 2016 Kellogg's Tour of Gymnastics Champions - Verizon Center
• Brand New, the Front Bottoms, and Modern Baseball - Patriot Center / EagleBank Arena
• Brnady Clark and Karen Jonas - Birchmere
• the Brubeck Brothers Quartet - AMP
• BSO: Mahler's Symphony No. 6 - Strathmore (Music Center)
• the California Honeydrops - Gypsy Sally's
• Craig Morgan - Warner Theatre
• El Perro Del Mar - Rock & Roll Hotel
• the Falcon, Mikey Erg, and Arms Aloft - DC9
• Fidlar, SWMRS, and the Frights - Howard Theatre (Too Much Tour)
• Kelsea Ballerini and Morgan Evans - 9:30 Club
• Lane 8: This Never Happened Tour - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Lloyd Dobler Effect - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Randy & Mr. Lahey - State Theatre
• Reel Big Fish, the Pietasters, and Stacked Like Pancakes - Baltimore SoundStage
• Sheila E. - Wolf Trap (the Barns)
• Sierra Hull - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Sister Sparrow & the Dirty Birds - the Hamilton
• STS9 - Fillmore Silver Spring
• Trace Bundy and Sungha Jung - Jammin' Java
• Ululatum Tollunt, Bestial Evil, Elagabalus, and Tomb Warden - Sidebar Tavern (Baltimore)


Friday, 11 November 2016 [link to this day]

• Big Gigantic and Illenium - Rams Head Live! (Baltimore) (Brighter Future Tour)
• Big Head Blues Club - Strathmore (Music Center)
• Brent & Co. - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Crack the Sky - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Cristina Pato - Wolf Trap (the Barns)
• Crown Larks - Bathtub Republic's New Location [2511 10th Street NE, WDC]
• Death From Above and Black Rebel Motorcycle Club - Fillmore Silver Spring
• Hoots & Hellmouth, Will Overman Band, and the Vegabonds - Gypsy Sally's
• Loose Ends featuring Jane Eugene - Howard Theatre
• Louis the Child and Quinn XCII - U St Music Hall (Two shows - 6:30 PM & 10 PM)
• McCoy Tyner Quartet - Blues Alley (Two shows)
• Parsonfield and Animal Years - IOTA Club & Café
• Paula Poundstone - Birchmere
• Pet Shop Boys - Warner Theatre (the SUPER Tour) - sold out
• Skinny Lister, Lincoln Durham, and Trapper Schoepp - Rock & Roll Hotel
• Sleeping with Sirens, State Champs, Tonight Alive, and Waterparks - Baltimore SoundStage (End the Madness! Tour)
• St. Paul & the Broken Bones and Diane Coffee - 9:30 Club - sold out
• Taylor Hicks and Chad Elliott - the Hamilton
• Toke, Copstabber, US Bastards, Against the Grain, and Gateway to Hell - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Trap Them, Yautja, Blacken, and Enemy Insects - Wind-Up Space (Baltimore)
• the Vi-Kings - AMP
• Wild Beasts - Black Cat (Mainstage)


Saturday, 12 November 2016 [link to this day]

• 4th Annual JAM Session:John & Amy Mewhiney Cancer Foundation Benefit Show - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Amy Schumer - Baltimore Arena (Royal Farms Arena)
• Benjamin Francis Leftwich - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Black Violin - Strathmore (Music Center)
• Chris Isaak - Lincoln Theatre
• Cole Swindell - Fillmore Silver Spring - sold out
• Crack the Sky - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Ekali - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Lucy Kaplansky - Jammin' Java (6:30 PM Early Show)
• Magic Bus featuring Tender Polman and Brian Goddard - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Maynard James Keenan: a reading from A Perfect Union of Contrary Things - 6th & I (Two shows - 7:30 PM & 10:30 PM)
• McCoy Tyner Quartet - Blues Alley (Two shows)
• MeWithoutYou, Yoni Wolf, and Needle Points - Black Cat (Mainstage)
• Paula Poundstone - Birchmere
• Sierra Hull - AMP
• Slow Club - Jammin' Java (9:30 PM Late Show)
• St. Paul & the Broken Bones and Diane Coffee - 9:30 Club
• Sunflower Bean, the Lemon Twigs, and Kissing Is a Crime - Rock & Roll Hotel
• True Widow and Baklavaa - Metro Gallery (Baltimore)
• Willie Nile - Wolf Trap (the Barns)


Sunday, 13 November 2016 [link to this day]

• Albert Cummings - AMP
• Anicon, Wayfarer, Seasick Gladiator, and Jera - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• Gerald Albright - Howard Theatre
• Lydia Loveless and Aaron Lee Tasjan - Rock & Roll Hotel
• Martina McBride - Strathmore (Music Center)
• Melissa Ferrick and Michael Logen - Jammin' Java
• Napalm Death, the Black Dahlia Murder, Pig Destroyer, Power Trip, and Abnormality - Baltimore SoundStage
• Octonauts - Warner Theatre (2 PM Matinee Show)
• Parsonsfield - Rams Head Tavern (Annapolis) (All Ages Matinee)
• Paula Poundstone - Birchmere
• R. Kelly - Verizon Center (Buffet Tour)
• Session Americana and Cicada Rhythm - Gypsy Sally's
• Sims and Air Credits - DC9
• SoMo - 9:30 Club
• Taylor Hicks - Rams Head Tavern (Annapolis)


Monday, 14 November 2016 [link to this day]

• Atmosphere, Brother Ali, deM atlaS, and Plain Ole Bill & Last Word - 9:30 Club
• John Hiatt - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Living End - Rock & Roll Hotel
• Screening of The Smart Studios Story: a documentary featuring Nirvana, Smashing Pumpkins, Killdozer, Die Kreuzen, Jesus Lizard, & more - Black Cat (Backstage)
• Stevie Nicks and Pretenders - Verizon Center (24 Karat Gold Tour)


Tuesday, 15 November 2016 [link to this day]

• Acoustic Alchemy - Birchmere
• Alt Nation Advance dPlacement Tour: Night Riots, the Hunna, the Shelters - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Darden Purcell (CD release party) - Blues Alley (Two shows)
• the Fray and American Authors - Fillmore Silver Spring
• Gavin James - Rock & Roll Hotel
• Good Charlotte, the Story So Far, Four Year Strong, and Big Jesus - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Helmet and Local H - Black Cat (Mainstage - 2016 Dead to the World US Tour)
• Jefrey Osborne sings The Hits and Jazz - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Jonathan Richman featuring Tommy Larkins on drums - Ottobar (Baltimore)
• the Naked & Famous, XYLO, and the Chain Gang of 1974 - Lincoln Theatre
• Nicolas Jaar - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Samantha Fish - the Hamilton
• Steve Vai - Wolf Trap (the Barns)
• Yellowcard, Like Torches, and Dryjacket - Baltimore SoundStage - sold out


Wednesday, 16 November 2016 [link to this day]

• Asking Alexandria, Born of Osiris, I See Stars, After the Burial, Upon a Burning Body, and Bad Omens - Rams Head Live! (Baltimore)
• Brendan James - Jammin' Java
• Dave Mason with special guest Bekka Bramlett: Alone Together Again - Birchmere
• Eric Burdon & the Animals - Wolf Trap (the Barns)
• Inter Arma - Café 611 [611 Market St, Frederick, MD]
• Jefrey Osborne sings The Hits and Jazz - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Johnnyswim - 9:30 Club
Moonface - DC9 CANCELLED


Thursday, 17 November 2016 [link to this day]

• Andrew W.K.: The Power of Partying - Black Cat (Mainstage)
• BSO: Doc Severinsen & Friends - the Art of the Big Band - Strathmore (Music Center)
• Catie Curtis and Maia Sharp - Jammin' Java
• Epilogue: the Gaslamp Killer with Loefah, Lefto - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Eric Burdon & the Animals - Wolf Trap (the Barns)
• Hiss Golden Messenger and Phil Cook - Rock & Roll Hotel
• Jeff Rosenstock, Hard Girls, and Katie Ellen - DC9
• Johnny & the Headhunters - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Mike Armstrong & Ryan Van Genderen - AMP
• the Naked & Famous, XYLO, and the Chain Gang of 1974 - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Paper Kites and Horse Thief - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Rob Schneider - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6 PM & 9 PM)
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Samiam, Iron Chic, Praise, and Post Pink - Metro Gallery (Baltimore)
• Samuel James - Strathmore (Mansion)
• Simply Three - Birchmere
• Troye Sivan - Patriot Center / EagleBank Arena (Suburbia Tour)
• Two Door Cinema Club - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Two Hour Drive and 3rd Grade Friends - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Wet and Demo Taped - 9:30 Club


Friday, 18 November 2016 [link to this day]

• the 19th Street Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Andrew W.K. - Baltimore SoundStage (the Art of Partying)
• Billy Kenny and Maximono - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Body Language - DC9
• Elle King - 9:30 Club
• Eric Burdon & the Animals - Wolf Trap (the Barns)
• Evanescence - Fillmore Silver Spring - sold out
• Kiiara, Cruel Youth, and Lil Aaron - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Mac McAnally - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mitski, Fear of Men, and Weaves - Black Cat (Mainstage)
• Oleta Adams - Birchmere
• the Pretty Reckless, Holy White Hounds, and Them Evils - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Revend Peyton's Big Damn Band, the Supersuckers, and Jesse Dayton - Gypsy Sally's
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Sloan (One Chord To Another 20th Anniversary) - Rock & Roll Hotel
• Stephanie Mills - Howard Theatre
• Throwdown Syndicate, Lovey, and Thaylobleu - Sidebar Tavern (Baltimore)


Saturday, 19 November 2016 [link to this day]

• Akua Allrich - DC Public Library, William O. Lockridge [115 Atlantic St SE, WDC] (2 PM show)
• Balance & Composure, Foxing, and Mercury Girls - Baltimore SoundStage
• BSO: Beethoven Weekend - the Ninth Symphony - Strathmore (Music Center)
• Elle King - 9:30 Club
• Heather McDonald - Howard Theatre
• Honey Island Swamp Band - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Indian Dance & American Music: Poetry in Motion - Wolf Trap (the Barns)
• the Infamous Stringdusters - Rams Head Live! (Baltimore)
• Justin Trawick & the Common Good - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Kingsley Flood, Fellow Creatures, and Louis Weeks - Rock & Roll Hotel
• the Life & Times - DC9
• Loretta Lynn - Lincoln Theatre
• Martin Lawrence - Baltimore Arena (Royal Farms Arena) (Doin' Time: Uncut Live)
• Murder By Death and Laura Stevenson - Ottobar (Baltimore)
• Oleta Adams - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Suzanne Westernhoefer - Birchmere
• Trevor Hall and Dustin Thomas - U St Music Hall (Early show - 6:30 PM)
• Voca People - France-Merrick Performing Arts Center / Hippodrome [12 N Eutaw St, Baltimore, MD]
• ZOSO (Led Zeppelin tribute) - State Theatre


Sunday, 20 November 2016 [link to this day]

• Chris Robinson Brotherhood - 9:30 Club
• Cracker - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• DZ Deathrays & Dune Rats - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Garnet Rogers - Jammin' Java
• Herman's Hermits starring Peter Noone - Birchmere
• Jake Shmabukuro - Strathmore (Music Center)
• James McCartney - Rams Head Tavern (Annapolis)
• K.Flay - Rock & Roll Hotel
• the Living End - Ottobar (Baltimore)
• Magik*Magik - 6th & I
• Patty Larkin and Suzzy Roche & Lucy Wainwright Roche - the Hamilton
• the Pop Ups - AMP (5:30 PM show - Kids' pajama jam party)
• the Reverend Peyton's Big Damn Band, Supersuckers, and Jesse Dayton - Baltimore SoundStage
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Runaway Gin (Phish tribute) - Gypsy Sally's
• Ulcerate, Zhrine, Phobocosm, Putrisect, and Erlkonig - Metro Gallery (Baltimore)


Monday, 21 November 2016 [link to this day]

• Bret Michaels - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Crown the Empire, Blessthefall, New Years Day, Too Close to Touch, and Light Up the Sky - Baltimore SoundStage (the Retrograde Tour)
• Dizzy Wright, Mark Battles, Audio Push, Demrick, and T Dubz - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Ingrid Michaelson - Lincoln Theatre (Hell No Tour) - sold out
• Jon Bellion - Fillmore Silver Spring
• the King Khan & BBQ Show and the Gartrells - Black Cat (Mainstage)
• Patty Griffin and Joan Shelley - Birchmere
PWR BTTM, Bellows, Lisa Prank, and Alain Ginsberg - DC9 MOVED TO ROCK & ROLL HOTEL
• PWR BTTM, Bellows, and Lisa Prank - Rock & Roll Hotel


Tuesday, 22 November 2016 [link to this day]

• Against the Current, Cruisr, and Beach Weather - Baltimore SoundStage (In Our Bones World Tour)
• Ingrid Michaelson - Lincoln Theatre (Hell No Tour)
• Patty Griffin and Joan Shelley - Birchmere
• Swing Shift - Blues Alley (Two shows)


Wednesday, 23 November 2016 [link to this day]

• A$AP Ferg, Playboi Carti, and Rob $tone - Baltimore SoundStage
• the Bridge and Elm - Rams Head Live! (Baltimore)
• Doc Holiday and Schroeder - Sidebar Tavern (Baltimore)
• John Kadlecik & the DC Mystery Cats - Gypsy Sally's (Benefit for DC Central Kitchen)
• Peter Hook & the Light - performing "Substance" - Joy Division & New Order - Howard Theatre
• Sweater Beats - 9:30 Club


Friday, 25 November 2016 [link to this day]

• Alex Bugnon - Blues Alley (Two shows)
• Anderson, Brown, & Redd - AMP
• Andra Day and Chloe x Halle - Lincoln Theatre
• Bilal - Howard Theatre
• Black Phriday with Phoam (Phish tribute) and Bosley - Baltimore SoundStage
• Danger Man, Oslo, the Pips, and Blue Healer - Ottobar (Baltimore)
• Electric Hot Tuna - the Hamilton
• Endon, Jarhead Fertilizer, and At the Graves - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Felix Cavaliere's Rascals - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Japanese House - DC9
• John Eaton - Wolf Trap (the Barns)
• John Kadlecik & the DC Mystery Cats and Ron Holloway - Gypsy Sally's
• Keller Williams' Thanksforgrassgiving featuring Jeff Austin, Danton Boller, Jay Starling & Nicky Sanders, with Love Canon - 9:30 Club
• Lalah Hathaway & Musiq Soulchild - Warner Theatre
• Moonshine Society - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• the Nighthawks and Skip Castro Band - State Theatre
• the Seldom Scene & Dry Branch Fire Squad - Birchmere


Saturday, 26 November 2016 [link to this day]

• Alex Bugnon - Blues Alley (Two shows)
• Bilal - Baltimore SoundStage
• the Brian Setzer 13th Annual Christmas Rocks! Tour - Warner Theatre
• Chanté Moore - Howard Theatre
• Charles Esten - Birchmere
• Emo Night Brooklyn - Fillmore Silver Spring
• John Kadlecik & the DC Mystery Cats and the Ron Holloway Band - Gypsy Sally's
• Newmyer Flyer - Laurel Canyon: Golden Songs of Los Angeles 1966-1972 - Wolf Trap (the Barns)
• Rachel Ann Morgan - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Sabrina Carpenter - Baltimore SoundStage (12 PM show) - sold out
• Sonny Fodera and Walker & Royce - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Trinity featuring Geoff Tate (Queensryche), Tim "Ripper" Owens (Judas Priest), & Blaze Bayley (Iron Maiden) - Rams Head Tavern (Annapolis)


Sunday, 27 November 2016 [link to this day]

• Alex Bugnon - Blues Alley (Two shows)
• Charles Esten - Birchmere
• Hands Like Houses, Our Last Night, the Color Morale, and Out Came the Wolves - Baltimore SoundStage
• Herman's Hermits Starring Peter Noone - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 5 PM & 8 PM)
• John Kadlecik & the DC Mystery Cats - Gypsy Sally's
• Richard Shindell - Jammin' Java


Monday, 28 November 2016 [link to this day]

• Amy Ray & Chely Wright - Birchmere
• Estampas Portenas Tango Company - Strathmore (Music Center)
Michael Kiwanuka - 9:30 Club CANCELLED
• Ricky Skaggs & Kentucky Thunder - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Sam Roberts Band and Hollerado - Rock & Roll Hotel


Tuesday, 29 November 2016 [link to this day]

• Art Garfunkel: In Close-Up - Wolf Trap (the Barns)
• Assuming We Survive and Avion Roe - Ottobar (Baltimore)
• BBQT, Mystery Actions, and Lisa Doll & the Rock N Roll Romance - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Gag, Lower Species, Claw, Cold Feet, and Syringe - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Mike Gordon - Lincoln Theatre
• Niykee Heaton - 9:30 Club
• Ricky Skaggs & Kentucky Thunder - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Steve Tyrell - Birchmere


Wednesday, 30 November 2016 [link to this day]

• Art Garfunkel: In Close-Up - Wolf Trap (the Barns)
• the Ballroom Thieves and Paper Bird - Jammin' Java
• Boubacar Traore Trio - the Hamilton
• Fresh Air: Tomorrow's stars today - AMP
• Jason Bonham's Led Zeppelin Experience - Fillmore Silver Spring
• Larry Grhama & Graham Central Station - Strathmore (Music Center)
• A Peter White Christmas featuring Peter White, Rick Braun, and more - Birchmere
• Steve Tyrell - Rams Head Tavern (Annapolis)
• STRFKR, Gigamesh, and Psychic Twin - 9:30 Club
• Xylouris White and Marisa Anderson - DC9


Thursday, 1 December 2016 [link to this day]

• Afro Bop Alliance - Twins Jazz (Two shows)
• Art Garfunkel: In Close-Up - Wolf Trap (the Barns)
• Arturo Sandoval - Blues Alley (Two shows)
• Diana - DC9
• Epica, Fleshgod Apocalypse, Arkona, and the Agonist - Baltimore SoundStage
• NSO Pops: Diana Ross - Kennedy Center (Concert Hall)
• Peter White's Christmas feat. Rick Braun & Euge Groove - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Red Fang, Torche, and Whores. - Rock & Roll Hotel
• Shaun Jones & Brent Blakeney - AMP
• Space Jesus and Yheti with Choppy Oppy, Sketchy Pete - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Steep Canyon Rangers - Birchmere
• Windhand and Ilsa - Black Cat (Mainstage)


Friday, 2 December 2016 [link to this day]

• Arturo Sandoval - Blues Alley (Two shows)
• Big O & Dukes Live - Jammin' Java
• Casting Crowns - Patriot Center / EagleBank Arena (The Very Next Thing Tour)
• Chopteeth - AMP
• Chris Smither - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Dar Williams: Celebrating Moral City's 20th Anniversary (full album in its entirety plus other favorites) - with a reading by Barry Lynn - Birchmere
• Dark Star Orchestra - 9:30 Club
• Kip Moore and Jon Pardi - Fillmore Silver Spring (Me And My Kind Tour 2016)
• the Mavericks - Strathmore (Music Center)
• NSO Pops: Diana Ross - Kennedy Center (Concert Hall)
• Slotface and Kid Brother - DC9
• the Swingles - Wolf Trap (the Barns)
• Tauk and Consider the Source - Baltimore SoundStage


Saturday, 3 December 2016 [link to this day]

• Arturo Sandoval - Blues Alley (Two shows)
• Bernard/EBB Showcase - AMP
• BSO: Handel's Messiah - Strathmore (Music Center)
• BSO: the Snowman - Strathmore (Music Center - 4 PM)
• Dar Williams: Celebrating Moral City's 20th Anniversary (full album in its entirety plus other favorites) - with a reading by Beth Macy - Birchmere
• Dark Star Orchestra - 9:30 Club
• Norah Jones - Lincoln Theatre (Day Breaks World Tour) - sold out
• NSO Pops: Diana Ross - Kennedy Center (Concert Hall)
• Pig Destroyer, Deceased, Short Bus Pileup, and Drugs of Faith - Rock & Roll Hotel
• Queensryche, Armored Saint, and Midnight Eternal - Baltimore SoundStage
• Slim Cessna's Auto Club and Snakes - Metro Gallery (Baltimore)
• Taylor Davis - Jammin' Java


Sunday, 4 December 2016 [link to this day]

• America and Larry Burnett Band - Birchmere
• Animals As Leaders, Intervals, and Plini - 9:30 Club
• Arturo Sandoval - Blues Alley (Two shows)
• Boston Brass - Wolf Trap (the Barns)
• Damien Escobar - Howard Theatre
• For Today (the Farewell Tour), Norma Jean, My Epic, and Emerge a Tyrant - Baltimore SoundStage
• Joe Vetter Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Motown & More: a Holiday Celebration - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Norah Jones - Lincoln Theatre (Day Breaks World Tour) - sold out


Monday, 5 December 2016 [link to this day]

• Andy Shauf and Chris Cohen - DC9
• George Winston - Birchmere
• the Jezabels - Rock & Roll Hotel


Tuesday, 6 December 2016 [link to this day]

• MO - 9:30 Club - sold out
• Shy Girls - Rock & Roll Hotel
• Strathmore Children's Chorus: This Shining Night - Strathmore (Music Center)


Wednesday, 7 December 2016 [link to this day]

• the Airplane Family & Friends with Live Dead '69 - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Bobby Muncy Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Holidays with Domingo-Cafritz Young Artists - Strathmore (Music Center)
• the Piano Guys - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Ramon Tasat (tenor & guitar) - Strathmore (Mansion)
• Reverend Horton Heat, Unknown Hinson, Nashville Pussy, and Lucky Tubb & the Modern Day Troubadours - Rams Head Live! (Baltimore)


Thursday, 8 December 2016 [link to this day]

• BSO: A Swingin' Nutcracker a la Ellington - Strathmore (Music Center)
• the Dan Band: Holiday Show - Birchmere
• Jai Wolf and Jerry Folk - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Lizz Wright - Howard Theatre
• the Movement and the Hold Up - Baltimore SoundStage
• Psychic TV - Rock & Roll Hotel
• Suzy Bogguss - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Tom Russell: Solo Songs / Readings / Art - Jammin' Java
• the Twins Jazz Orchestra - Twins Jazz (Two shows)


Friday, 9 December 2016 [link to this day]

• Atlas Road Crew - Gypsy Sally's
• Bill Kirchen & Too Much Fun and Commander Cody - A Honky Tonk Christmas - Birchmere
• Carbon Leaf - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Carrie Newcomer (The Beautiful Not Yet CD release show) - Jammin' Java
• China Philharmonic Orchestra - Strathmore (Music Center)
• Copeland and Rae Cassidy - Rock & Roll Hotel
• Dragonette and Gibbz - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Slander & Nghtmre present: Good Vibrations with Habtrakt and KRNE - Rams Head Live! (Baltimore)
• Turkuaz & the New Mastersounds - 9:30 Club


Saturday, 10 December 2016 [link to this day]

• Atlas Road Crew - Gypsy Sally's
• Carbon Leaf - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 2 PM All Ages Matinee & 7:30 PM 21+ evening show)
• Cheryl Wheeler & John Gorka - Birchmere
• Kindred the Family Soul - Baltimore SoundStage
• Nels Cline / Gerald Cleaver / Larry Ochs and Hank Smith / Michael Formanek / Ches Smith - Wind-Up Space (Baltimore)
• Night Birds - Metro Gallery (Baltimore)
• Piedmont Blues - Strathmore (Music Center)
• Reverend Horton Heat - Black Cat (Mainstage)


Sunday, 11 December 2016 [link to this day]

• Bandana Splits - Strathmore (Mansion)
• Del & Dawg (Del McCoury & David Grisman) - Birchmere
• Erin Harpe & the Delta Swingers - Rams Head Tavern (Annapolis) (All Ages Matinee)
• Impractical Jokers - DAR Constitution Hall
• Lita Ford - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Manheim Steamroller Christmas - Strathmore (Music Center - 4 PM & 8 PM)
• Matt Pond P.A. - DC9


Monday, 12 December 2016 [link to this day]

• Big Bad Voodoo Daddy: Wild & Swingin' Holiday Party - Birchmere
• Kate Voegele and Tyler Hilton - Metro Gallery (Baltimore)


Tuesday, 13 December 2016 [link to this day]

• the Classic Rock Experience featuring the music of Pink Floyd, Led Zeppelin, Styx, Boston, Deep Purple, Journey, & more - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mac Miller - Fillmore Silver Spring (the Divine Feminine Tour)


Wednesday, 14 December 2016 [link to this day]

• Blood Sweat & Tears featuring Bo Bice - Birchmere
• Tory Lanez and Jacquees - Fillmore Silver Spring (I Told You Tour)
• You Won't and the Suitcase Junket - Black Cat (Backstage)
• Zemer Chai - Strathmore (Mansion)


Thursday, 15 December 2016 [link to this day]

• Carbon Leaf - Birchmere
• Damien Escobar - Baltimore SoundStage (the Boundless Tour)
• Dan + Shay and Walker Hayes - Rams Head Live! (Baltimore)
• Ramsey Lewis & John Pizzarelli: A Nat King Cole Holiday - Strathmore (Music Center)
• Shearwater and Cross Record - Ottobar (Baltimore)
• Southside Johnny & the Asbury Jukes - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Thievery Corporation - 9:30 Club
• Trans-Siberian Orchestra: the Ghosts of Christmas Eve - Verizon Center


Friday, 16 December 2016 [link to this day]

• Alexandria Harmonizers - Holiday Show - George Mason University - Harris Theater [4400 University Drive, Fairfax, VA]
• Carbon Leaf - Birchmere
• Children of Bodom, Abbath, Exmortus, and Oni - Baltimore SoundStage (I Worship Chaos Tour)
• the Hip Hop Nutcracker - Strathmore (Music Center)
• Southside Johnny & the Asbury Jukes - Rams Head Tavern (Annapolis)


Saturday, 17 December 2016 [link to this day]

• Alexandria Harmonizers - Holiday Show - George Mason University - Harris Theater [4400 University Drive, Fairfax, VA]
• All Hell, Goat Wizard, Bearstorm, and Blood Mist - Wind-Up Space (Baltimore) (Krampus Fest 2016)
• National Philharmonic: Handel's Messiah - Strathmore (Music Center)
• Nightmares on Wax (DJ set) - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Rasputina, Eliza Rickman, and Aubreylyn - Howard Theatre
• Southside Johnny & the Asbury Jukes - Birchmere
• White Ford Bronco - Gypsy Sally's


Sunday, 18 December 2016 [link to this day]

• Amy Grant & Michael W. Smith - Baltimore Arena (Royal Farms Arena)
• Lorrie Morgan's Enchanted Christmas - Birchmere
• Mac Miller - Baltimore SoundStage (the Divine Feminine Tour)
• Ms. Lauryn Hill - Fillmore Silver Spring (the MLH Caravan: A Diaspora Calling! Concert Series)
• National Philharmonic: Handel's Messiah - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Nicole Saphos Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Scythian - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 2 PM All Ages Matinee & 6:30 PM 21+ evening show)


Monday, 19 December 2016 [link to this day]

• A Candlelight Christmas - Strathmore (Music Center)


Tuesday, 20 December 2016 [link to this day]

• John K Band - State Theatre
• A John Waters Christmas - Birchmere
• Los Lobos - the Hamilton


Wednesday, 21 December 2016 [link to this day]

• A John Waters Christmas - Baltimore SoundStage
• Mint Condition - Birchmere


Thursday, 22 December 2016 [link to this day]

• the Alternate Routes - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mint Condition - Birchmere
• the Twins Jazz Orchestra - Twins Jazz (Two shows)


Friday, 23 December 2016 [link to this day]

• Fillmore Flashback: 80s vs 90s dance party featuring Biz Markie - Fillmore Silver Spring
• Mint Condition - Baltimore SoundStage
• Paula Poundstone - Rams Head Tavern (Annapolis)


Saturday, 24 December 2016 [link to this day]

• Nefesh Mountain - Gordon Center for the Performing Arts at the Rosenbloom Owings Mill JCC [3506 Gynnbrook Avenue, Owings Mills, MD]


Monday, 26 December 2016 [link to this day]

• Hayes Carll - Birchmere


Tuesday, 27 December 2016 [link to this day]

• Clutch, the Obsessed, Lionize, and Silver Spring School of Rock Band - 9:30 Club
• Hayes Carll - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Judy Collins - Birchmere
• Lyfe Jennings - Howard Theatre


Wednesday, 28 December 2016 [link to this day]

• Big Daddy Kane - Howard Theatre
• Judy Collins - Birchmere
• Night Ranger - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6 PM & 9 PM)
• the White Panda - Fillmore Silver Spring


Thursday, 29 December 2016 [link to this day]

• Annual Hank Williams Tribute featuring Cathy Fink & Marcy Marxer, Bill Kirchen, Robin & Linda Williams, Patrick McAvinue, Mark Schatz - Birchmere
• Stephen Kellogg and Megan Burtt - Rams Head Tavern (Annapolis)


Friday, 30 December 2016 [link to this day]

• John K Band - State Theatre
• Pieces of a Dream - Birchmere


Saturday, 31 December 2016 [link to this day]

• Keller Williams Grateful Gospel - Keller Solo & John Kadlecik Band - Rams Head Live! (Baltimore)


Sunday, 1 January 2017 [link to this day]

• David Bromberg Quintet - Rams Head Tavern (Annapolis)


Monday, 2 January 2017 [link to this day]

• Salute to Vienna New Year's Concert - Strathmore (Music Center)


Thursday, 5 January 2017 [link to this day]

• Sonny Landreth - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Zoso (Led Zeppelin tribute) - Baltimore SoundStage


Friday, 6 January 2017 [link to this day]

• Bruce in the USA (Bruce Springsteen tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)


Saturday, 7 January 2017 [link to this day]

• the British Invasion Years - State Theatre
• Bruce in the USA (Bruce Springsteen tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• BSO: Tchaikovsky's Pathetique - Strathmore (Music Center)
Cabin Fever Fest: BackBlast, Hellpie, Encasing Embrace, One Slack Mind, GI9, LORD, Oberris, Silence the Blind, Unsullied, Croatoan - Bunker Sports Café [510 E Market St, Leesburg, VA]
• Get the Led Out (Led Zeppelin tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• Jazzy Ash & the Leaping Lizards - AMP (10:30 AM show - Kids' pajama jam party)


Sunday, 8 January 2017 [link to this day]

• Alessio Bax (piano) and Lucille Chung (piano) - Wolf Trap (the Barns)
• Celtic Celebration for the New Year featuring Maggie Sansone with Seth Kibel, Andrea Hoag, Paul Oorts, and Matthew Bell - Rams Head Tavern (Annapolis)


Wednesday, 11 January 2017 [link to this day]

• Chris Urquiaga - Strathmore (Mansion)


Thursday, 12 January 2017 [link to this day]

• Inscape Chamber Orchestra - Strathmore (Mansion)


Friday, 13 January 2017 [link to this day]

• Bruce Bruce & Rickey Smiley - Warner Theatre
• BSO: Off the Cuff - Beethoven's Symphony No. 7 - Strathmore (Music Center)
• Don't Rain on My Parade: 75 Years of Streisand presented by The American Pops - Lisner Auditorium
• Eddie From Ohio - Birchmere


Saturday, 14 January 2017 [link to this day]

• Eddie From Ohio - Birchmere
• Laurel Canyon: Golden Songs of Los Angeles 1966-1972 presented by Newmyer Flyer - Rams Head Tavern (Annapolis)
• National Philharmonic: Bach Double - Strathmore (Music Center)


Sunday, 15 January 2017 [link to this day]

• BSO: Beethoven's Symphony No. 7 - Strathmore (Music Center)
• Eddie From Ohio - Birchmere
• the Maccabeats and Naturally 7 - Gordon Center for the Performing Arts at the Rosenbloom Owings Mill JCC [3506 Gynnbrook Avenue, Owings Mills, MD] (Two shows - 1:30 PM & 5:30 PM)


Wednesday, 18 January 2017 [link to this day]

• Davy Knowles - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Wax Tailor - 9:30 Club


Thursday, 19 January 2017 [link to this day]

• Twopianists - Strathmore (Mansion)


Friday, 20 January 2017 [link to this day]

• Ailyn Pérez (soprano) & Kim Pensinger Witman (piano) - Wolf Trap (the Barns)
• Ricky Skaggs & Kentucky Thunder - Birchmere


Saturday, 21 January 2017 [link to this day]

• Aaron Tveit - Wolf Trap (the Barns)
• BSO: Brahms' Symphony NO. 1 - Strathmore (Music Center)
• Frank Solivan & Dirty Kitchen - Gordon Center for the Performing Arts at the Rosenbloom Owings Mill JCC [3506 Gynnbrook Avenue, Owings Mills, MD]
• Ricky Skaggs & Kentucky Thunder - Birchmere


Sunday, 22 January 2017 [link to this day]

• 4x4: Ephemeral Architectures - Strathmore (Music Center)
• Aaron Tveit - Wolf Trap (the Barns)
• Brad Marquis Sings Sam Cooke (Sam Cooke birthday brunch) - Howard Theatre (1:30 PM Afternoon Show)


Wednesday, 25 January 2017 [link to this day]

• Chris Urquiaga - Strathmore (Mansion)
• Pat Metheny - Strathmore (Music Center)


Thursday, 26 January 2017 [link to this day]

• BSO: A Tribute to Ol' Blue Eyes - Strathmore (Music Center)


Friday, 27 January 2017 [link to this day]

• Ginuwine - Howard Theatre
• Junior Brown - Birchmere


Saturday, 28 January 2017 [link to this day]

• National Philharmonic: Rachmaninoff's Piano Concerto No. 2 - Strathmore (Music Center)
• the Smithereens - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)


Sunday, 29 January 2017 [link to this day]

• National Philharmonic: Rachmaninoff's Piano Concerto No. 2 - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Tuesday, 31 January 2017 [link to this day]

• Lukas Graham - Fillmore Silver Spring


Wednesday, 1 February 2017 [link to this day]

• Aaron Lewis - Fillmore Silver Spring (the Sinner Tour)
• International Guitar Night - Wolf Trap (the Barns)


Thursday, 2 February 2017 [link to this day]

• BSO: Bruckner's Symphony No. 4 - Strathmore (Music Center)
• Dirkschneider (Back to the Roots Tour - 2-hour set with only Accept songs, for the last time ever), A Sound of Thunder, and MindMaze - Baltimore SoundStage
• International Guitar Night - Wolf Trap (the Barns)


Friday, 3 February 2017 [link to this day]

• the Neal Morse Band - State Theatre
• Passing the Torch: Debut Artists from SUNY Stony Brook - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 4 February 2017 [link to this day]

• Carlos Henriquez Sextet - 6th & I
• Good Deale Bluegrass / Eastman String Band - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 7 February 2017 [link to this day]

• WPA: Kavakos & Wang - Strathmore (Music Center)


Wednesday, 8 February 2017 [link to this day]

• Joey Antico - Strathmore (Mansion)


Thursday, 9 February 2017 [link to this day]

• Katie Mahan, piano - Strathmore (Mansion)


Saturday, 11 February 2017 [link to this day]

• Chris Smither - AMP
• Colin Currie - 6th & I
• Dwele - Birthday Show - Howard Theatre


Sunday, 12 February 2017 [link to this day]

• Dailey & Vincent - the Hamilton (Rescheduled from 7/16/16)
• Step Afrika! Step Xplosion - Strathmore (Music Center)


Tuesday, 14 February 2017 [link to this day]

• Cherish the Ladies - Wolf Trap (the Barns)


Wednesday, 15 February 2017 [link to this day]

• Cherish the Ladies - Wolf Trap (the Barns)
• the Radio Dept - Black Cat


Thursday, 16 February 2017 [link to this day]

• Olga Vocal Ensemble - Strathmore (Mansion)
• Solas - Wolf Trap (the Barns)


Friday, 17 February 2017 [link to this day]

• BSO: Off the Cuff - Dvorak's Cello Concerto - Strathmore (Music Center)
• Solas - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 18 February 2017 [link to this day]

• National Philharmonic: Brian Ganz Plays Chopin: A Young Genius - Strathmore (Music Center)


Sunday, 19 February 2017 [link to this day]

• BSO: Dvorak's Cello Concerto - Strathmore (Music Center)


Wednesday, 22 February 2017 [link to this day]

• Joey Antico - Strathmore (Mansion)


Thursday, 23 February 2017 [link to this day]

• BSO Pulse: Lake Street Dive - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD]


Friday, 24 February 2017 [link to this day]

• Altan - AMP
• Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis: All Rise - Strathmore (Music Center)


Saturday, 25 February 2017 [link to this day]

• Anacostia Delta: Home of the Great "Unknown" Guitarists - AMP
• BSO: Mendelssohn's Symphony No. 4 - Strathmore (Music Center)
• Lordi, Dogs & Day Drinkers, and Machines of Living Death - Baltimore SoundStage
• Masters of Hawaiian Music - Wolf Trap (the Barns)


Sunday, 26 February 2017 [link to this day]

• Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis: All Rise - Strathmore (Music Center)


Monday, 27 February 2017 [link to this day]

• Tab Benoit - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 28 February 2017 [link to this day]

• Tab Benoit - Rams Head Tavern (Annapolis)


Wednesday, 1 March 2017 [link to this day]

• Ballaké Sissoko & Vincent Segal - Wolf Trap (the Barns)
• Game of Thrones Live Concert Experience featuring Ramin Djawadi - Verizon Center


Thursday, 2 March 2017 [link to this day]

• BSO: Brahms' Piano Concerto No. 2 - Strathmore (Music Center)
• Celtic Crossings featuring Phil Coulter & Andy Cooney with Geraldine Branagan & the Irish Pops Ensemble - the Hamilton
• Livingston Taylor - Wolf Trap (the Barns)


Friday, 3 March 2017 [link to this day]

• Bumper Jacksons - AMP
• Escher String Quartet - Wolf Trap (the Barns)
• WAP: Cameron Carpenter (organ) - Strathmore (Music Center)


Saturday, 4 March 2017 [link to this day]

• Kronos Quartet - 6th & I


Sunday, 5 March 2017 [link to this day]

• Rachelle Ferrell - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 5:30 PM & 8:30 PM)
• Sierra Leone's Refugee All-Stars - AMP


Monday, 6 March 2017 [link to this day]

• Drumline Live - Strathmore (Music Center)


Tuesday, 7 March 2017 [link to this day]

• Tommy Emmanuel and Joe Robinson - Birchmere (It's Never Too Late Tour)
• WPA: Sir Andras Schiff (piano) - Strathmore (Music Center)


Wednesday, 8 March 2017 [link to this day]

• Ethan Foote - Strathmore (Mansion)
• Jim Brickman - Wolf Trap (the Barns)
• Overkill, Nile, Amorphis, and Swallow the Sun - Howard Theatre
• Passenger - 9:30 Club
• Tommy Emmanuel and Joe Robinson - Birchmere (It's Never Too Late Tour)


Thursday, 9 March 2017 [link to this day]

• Jim Brickman - Wolf Trap (the Barns)
• Project Trio - Strathmore (Mansion)


Saturday, 11 March 2017 [link to this day]

• A BandHouse Gigs Tribute to Elvis Costello - Wolf Trap (the Barns)
• BSO: Beethoven's Emperor - Strathmore (Music Center)


Monday, 13 March 2017 [link to this day]

• the Ten Tenors - Strathmore (Music Center)


Tuesday, 14 March 2017 [link to this day]

• Carlos Nunez - AMP


Wednesday, 15 March 2017 [link to this day]

• Kodo - Strathmore (Music Center)


Thursday, 16 March 2017 [link to this day]

• Brad Mehldau: Three Pieces After Bach - 6th & I
• BSO: Celtic Celebration - Strathmore (Music Center)
• Eviyan - Strathmore (Mansion)


Friday, 17 March 2017 [link to this day]

• Erth's Dinosaur Zoo Live - Strathmore (Music Center)


Saturday, 18 March 2017 [link to this day]

• National Philharmonic: Brahms' Requiem - Strathmore (Music Center)


Sunday, 19 March 2017 [link to this day]

• John Eaton - Wolf Trap (the Barns - 2 PM)


Wednesday, 22 March 2017 [link to this day]

• Ethan Foote - Strathmore (Mansion)


Friday, 24 March 2017 [link to this day]

• One Woman Sex & the City - AMP
• tenThing - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 25 March 2017 [link to this day]

• the 2017 Aca-Challenge hosted by the Alexandria Harmonizers - Lincoln Theatre
• Avital Meets Avital: Avi Avital & Omer Avital - 6th & I
• BSO: Stravinsky's Petrushka - Strathmore (Music Center)
• One Woman Sex & the City: A Parody on Love, Friendship, and Shoes - Rams Head Tavern (Annapolis)


Sunday, 26 March 2017 [link to this day]

• Annapolis Symphony Orchestra - Strathmore (Music Center)


Thursday, 30 March 2017 [link to this day]

• Maya Beiser - AMP


Friday, 31 March 2017 [link to this day]

• BSO: Off the Cuff - Rimsky-Korsakov's Scheherazade - Strathmore (Music Center)
• Erin Harpe & the Delta Swingers - Strathmore (Mansion)


Saturday, 1 April 2017 [link to this day]

• the Bad Plus - Wolf Trap (the Barns)
• National Philharmonic: Mozart's Symphony No. 40 in G Minor - Strathmore (Music Center)


Sunday, 2 April 2017 [link to this day]

• BSO: Rimsky-Korsakov's Scherazade - Strathmore (Music Center)
• Fourplay - Birchmere


Tuesday, 4 April 2017 [link to this day]

• Fourplay - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)


Wednesday, 5 April 2017 [link to this day]

• Anne Lamott - Strathmore (Music Center)


Thursday, 6 April 2017 [link to this day]

• Annie Wu (flute) - Strathmore (Mansion)
• BSO: Berlioz's Symphonie Fantastique - Strathmore (Music Center)


Friday, 7 April 2017 [link to this day]

• Don McLean - Birchmere
• Frankie Valli & the Four Seasons - Warner Theatre (Rescheduled from 10/28/16)
• Home Free - Strathmore (Music Center)


Saturday, 8 April 2017 [link to this day]

• Anoushka Shankar - 6th & I (Two shows - 7 PM & 9:30 PM)
• Frankie Valli & the Four Seasons - Warner Theatre (Rescheduled from 10/27/16)
• Laides Sing the Blues - Strathmore (Music Center)


Wednesday, 12 April 2017 [link to this day]

• Patrick McAvinue - Strathmore (Manson)


Friday, 14 April 2017 [link to this day]

• Hawaiian Slack Key Guitar Festival - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 15 April 2017 [link to this day]

• the Gay Men's Chorus of Washington: God Save the Queens - Wolf Trap (the Barns - 4 PM & 8 PM)


Wednesday, 19 April 2017 [link to this day]

• Tinariwen - Wolf Trap (the Barns)


Thursday, 20 April 2017 [link to this day]

• Average White Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• BSO: the Doo Wop Project - Strathmore (Music Center)
• John McCutcheon - Wolf Trap (the Barns)


Friday, 21 April 2017 [link to this day]

• Amorphis and Swallow the Sun - Baltimore SoundStage
• Average White Band - Birchmere
• Lizz Wright - Howard Theatre


Saturday, 22 April 2017 [link to this day]

• Average White Band - Birchmere
• Branford Marsalis Quartet and Kurt Elling - Wolf Trap (the Barns - 3 PM & 8 PM)
• National Philharmonic: Mussorgsky's Pictures at an Exhibition - Strathmore (Music Center)


Sunday, 23 April 2017 [link to this day]

• National Philharmonic: Mussorgsky's Pictures at an Exhibition - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Tuesday, 25 April 2017 [link to this day]

• Y&T - Baltimore SoundStage


Wednesday, 26 April 2017 [link to this day]

• Patrick McAvinue - Strathmore (Mansion)


Thursday, 27 April 2017 [link to this day]

• Tom Paxton - Wolf Trap (the Barns)


Friday, 28 April 2017 [link to this day]

• Adam Pascal & Anthony Rapp - Strathmore (Music Center)
• Emerson String Quartet - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 29 April 2017 [link to this day]

• BSO: Rachmaninoff's Symphony No. 2 - Strathmore (Music Center)
• Marty Stuart & His Fabulous Superlatives - Birchmere


Sunday, 30 April 2017 [link to this day]

Migos and OG Maco - Fillmore Silver Spring (the Yung Rich Nation Tour) NO LONGER ON VENUE WEB SITE


Monday, 1 May 2017 [link to this day]

• WPA: Andsnes & Hamelin - Strathmore (Music Center)


Tuesday, 2 May 2017 [link to this day]

• Peppa Pig Live! - Strathmore (Music Center)


Friday, 5 May 2017 [link to this day]

• BSO: Off the Cuff - Stravinsky's Firebird - Strathmore (Music Center)


Saturday, 6 May 2017 [link to this day]

• Storm Large (of Pink Martini) - AMP


Sunday, 7 May 2017 [link to this day]

• BSO: Stravinsky's Firebird - Strathmore (Music Center)
• Storm Large (of Pink Martini) - AMP


Wednesday, 10 May 2017 [link to this day]

• Simone Baron - Strathmore (Mansion)


Thursday, 11 May 2017 [link to this day]

• Backstage with the Creators of Serial - Strathmore (Music Center)
• BSO Pulse: Lower Dens - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD]


Saturday, 13 May 2017 [link to this day]

• BSO: Till Eulenspiegel's Merry Pranks - Strathmore (Music Center)


Sunday, 14 May 2017 [link to this day]

• WPA: Murray Perahia (piano) - Strathmore (Music Center)


Thursday, 18 May 2017 [link to this day]

• BSO: Movie & Music - E.T. the Extraterrestral in Concert - Strathmore (Music Center)


Friday, 19 May 2017 [link to this day]

• Eric Church - Verizon Center (Holdin' My Own Tour)


Saturday, 20 May 2017 [link to this day]

• National Philharmonic: Carmina Burana - Strathmore (Music Center)


Sunday, 21 May 2017 [link to this day]

• the Lettermen - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 23 May 2017 [link to this day]

• HaZamir Baltimore and HaZamir DC - Gordon Center for the Performing Arts at the Rosenbloom Owings Mill JCC [3506 Gynnbrook Avenue, Owings Mills, MD]


Wednesday, 24 May 2017 [link to this day]

• Simone Baron - Strathmore (Mansion)


Thursday, 25 May 2017 [link to this day]

Maryland Deathfest XV: (daily lineups TBA) Acid King, Akercocke (exclusive US appearance), Autopsy, Behexen (exclusive US appearance), Brodequin, Decrepit Birth, Dopethrone, Embalmer, In the Woods . . . (exclusive US appearance), Iron Lung, Kerasphorus, Macabre, Morbid Angel (with Trey Azagthoth and Steve Tucker), Nightbringer, Nordjeval, Sargeist (exclusive US appearance), Siege, Terrorizer (World Downfall set), Usurper, Batushka (exclusive US appearance), Birdflesh, Chepang, Cognitive, Die Choking, English Dogs, Exhumed, Genocide Pact, Gorgasm, Malevolent Creation, Stormtroopers of Beer (official S.O.D. cover band featuring Dan Lilker and Jocke & Adde/General Surgery), Suppression, UxDxS - TBA [Baltimore]


Friday, 26 May 2017 [link to this day]

• Corky Siegel's Chamber Blues - AMP
Maryland Deathfest XV: (daily lineups TBA) Acid King, Akercocke (exclusive US appearance), Autopsy, Behexen (exclusive US appearance), Brodequin, Decrepit Birth, Dopethrone, Embalmer, In the Woods . . . (exclusive US appearance), Iron Lung, Kerasphorus, Macabre, Morbid Angel (with Trey Azagthoth and Steve Tucker), Nightbringer, Nordjeval, Sargeist (exclusive US appearance), Siege, Terrorizer (World Downfall set), Usurper, Batushka (exclusive US appearance), Birdflesh, Chepang, Cognitive, Die Choking, English Dogs, Exhumed, Genocide Pact, Gorgasm, Malevolent Creation, Stormtroopers of Beer (official S.O.D. cover band featuring Dan Lilker and Jocke & Adde/General Surgery), Suppression, UxDxS - TBA [Baltimore]


Saturday, 27 May 2017 [link to this day]

• Corky Siegel's Chamber Blues - AMP


Sunday, 28 May 2017 [link to this day]

Maryland Deathfest XV: (daily lineups TBA) Acid King, Akercocke (exclusive US appearance), Autopsy, Behexen (exclusive US appearance), Brodequin, Decrepit Birth, Dopethrone, Embalmer, In the Woods . . . (exclusive US appearance), Iron Lung, Kerasphorus, Macabre, Morbid Angel (with Trey Azagthoth and Steve Tucker), Nightbringer, Nordjeval, Sargeist (exclusive US appearance), Siege, Terrorizer (World Downfall set), Usurper, Batushka (exclusive US appearance), Birdflesh, Chepang, Cognitive, Die Choking, English Dogs, Exhumed, Genocide Pact, Gorgasm, Malevolent Creation, Stormtroopers of Beer (official S.O.D. cover band featuring Dan Lilker and Jocke & Adde/General Surgery), Suppression, UxDxS - TBA [Baltimore]


Monday, 29 May 2017 [link to this day]

Maryland Deathfest XV: (daily lineups TBA) Acid King, Akercocke (exclusive US appearance), Autopsy, Behexen (exclusive US appearance), Brodequin, Decrepit Birth, Dopethrone, Embalmer, In the Woods . . . (exclusive US appearance), Iron Lung, Kerasphorus, Macabre, Morbid Angel (with Trey Azagthoth and Steve Tucker), Nightbringer, Nordjeval, Sargeist (exclusive US appearance), Siege, Terrorizer (World Downfall set), Usurper, Batushka (exclusive US appearance), Birdflesh, Chepang, Cognitive, Die Choking, English Dogs, Exhumed, Genocide Pact, Gorgasm, Malevolent Creation, Stormtroopers of Beer (official S.O.D. cover band featuring Dan Lilker and Jocke & Adde/General Surgery), Suppression, UxDxS - TBA [Baltimore]


Friday, 2 June 2017 [link to this day]

• WPA: Men, Women, & Children of the Gospel Choirs - Strathmore (Music Center)


Saturday, 3 June 2017 [link to this day]

• BSO: Gershwin & Prokofiev - Strathmore (Music Center)


Thursday, 8 June 2017 [link to this day]

• BSO: Bartok's Bluebeard's Castle - Strathmore (Music Center)


Wednesday, 14 June 2017 [link to this day]

• Ines Nassara - Strathmore (Mansion)


Saturday, 17 June 2017 [link to this day]

• BSO: Saint-Saens' Organ Symphony - Strathmore (Music Center)


Wednesday, 28 June 2017 [link to this day]

• Ines Nassara - Strathmore (Mansion)


Saturday, 19 August 2017 [link to this day]

• Shawn Mendes - Verizon Center (Illuminate Arena World Tour)


Sunday, 17 September 2017 [link to this day]

• Insane Clown Posse - TBA [DC] (See more here.)


Friday, 27 October 2017 [link to this day]

Satan's Unholy Abomination Festival 5 - 2017: Inferno, Utux Xul, Alastor Sanguinary Embryo, Empty, Pheretron, Maledictvs, Panizchida, Sardonic Witchery, Ingnis Nocten, Holocaust, Vesterian, Savage Necropolis, Ancient Sacrifice, Xeukatre, Athame - TBA (Daily lineups TBA - more info here)


Saturday, 28 October 2017 [link to this day]

Satan's Unholy Abomination Festival 5 - 2017: Inferno, Utux Xul, Alastor Sanguinary Embryo, Empty, Pheretron, Maledictvs, Panizchida, Sardonic Witchery, Ingnis Nocten, Holocaust, Vesterian, Savage Necropolis, Ancient Sacrifice, Xeukatre, Athame - TBA (Daily lineups TBA - more info here)